İktidar, 'kesin tarih' istedi

Hükümet zirve öncesi hedefi netleştirdi. Bakanlar Kurulu dün şu kararı aldı: "Tam üyelik hedefinin gerçekleşmesi için kesin bir tarih verilmeli. Diğer seçenekler kabul edilemez."

ANKARA - 17 Aralık zirvesi öncesinde AB ile ilişkileri değerlendiren hükümet, hedefi, 'Tam üyelik için kesin bir tarih verilmesi' olarak belirledi. Bakanlar Kurulu, 17 Aralık zirvesi öncesinde son toplantısını dün yaptı.
Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, toplantıda AB sürecinde gelinen son durum, Türkiye'nin beklentileri ve AB temsilcileriyle yürütülen görüşmeler hakkında bilgi verdi. Erdoğan ve Gül, Türkiye'nin zirveden beklenti ve hassasiyetine ilişkin bugüne kadar savunulan tezleri yeniden vurgulayarak, tam üyelik hedefi için net bir müzakere tarihi verilmesi talebinden geri adım atılmayacağının altını çizdi. Toplantıda, 17 Aralık öncesinde Türkiye'nin hassasiyet gösterdiği konuların da gündemde olmadığı ifade edildi.
Bakanlar Kurulu'ndaki değerlendirmelerin ardından, 17 Aralık zirvesinde Türkiye'ye tam üyeliği hedefleyen kesin bir müzakere tarihinin verilmesi, bunun dışındaki seçeneklerin kabul edilmemesi gerektiği vurgulandı.
Toplantıdan sonra açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, AB sürecini değerlendirdiklerini belirterek, zirvede alınacak kararın bundan sonraki süreç açısından referans olarak alınacağına dikkat çekti. Şener, "17 Aralık'ta çıkacak kararın açık, net ve hukukumuzu koruyacak şekilde çıkması için gerekli çaba gösterilmekte. Kararın, yoruma el vermeyecek şekilde tam üyelik hedefini amaçlaması ve müzakere tarihinin kesin bir tarih olması beklenmekte. Umarız ki Türkiye'nin beklentilerini karşılayacak bir karar çıkacak" dedi.
'Kırmızı çizgilerimiz var'
Şener, zirveden olumsuz bir karar çıkması halinde Türkiye'nin 'B planı' bulunup bulunmadığına ilişkin bir soru üzerine, devlet yönetiminde alternatifli düşünceler geliştirildiğini anımsattı. Şener, şunları söyledi:
"Biz 17 Aralık'ta beklentimizin gerçekleşmesini arzu ediyoruz. Bizim de elbette kırmızı çizgilerimiz var. Bunlarla bağlantılı, farklı bir durum ortaya çıkacağını zannetmiyorum. Ama böyle bir durum ortaya çıkarsa Türkiye tarafından kabul edilemez."
'Başkanlık konuşulmadı'
Başbakan Yardımcısı Şener, toplantıda başkanlık sisteminin tartışmaya açılıp açılmadığına ilişkin bir soru üzerine de, hükümetin gündeminde böyle bir konu bulunmadığını açıkladı.
Şener, 'Finansal hizmetler yasa tasarısına imza koymamanızın nedeni nedir? Gelir idaresi ve sosyal güvenlik taslaklarıyla ilgili son durum nedir?' sorusu üzerine bu bilginin doğru olmadığını, finansal hizmetlerle ilgili tasarıyı incelemeyi sürdürdüklerini, zamanı gelincede de Meclis'e sevk edeceklerini söyledi.