İktidar ve muhalefeti uçak krizi buluşturdu

İktidar ve muhalefeti uçak krizi buluşturdu
İktidar ve muhalefeti uçak krizi buluşturdu

Erdoğan ilk olarak Kılıçdaroğlu nu bilgilendirdi. Fotoğraf: AP

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi
CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Suriye’nin düşürdüğü Türk uçağı sonrası ardı ardına toplantılar yapan Ankara ‘eylem planı’nı da hazırladı. bakanlar kurulunun bugün yapacağı toplantıda ele alınacak eylem planına ilişkin mesajlar Başbakan Erdoğan tarafından yarın Meclis’te yapılacak Ak Parti grup toplantısında kamuoyu ile paylaşılacak.
Plan çerçevesinde Başbakan Erdoğan Meclis’te grubu olan partilerin liderleriyle dün ayrı ayrı bir araya gelerek bilgilendirdi.
Başbakan Erdoğan, konuyla ilgili bilgi vermek için CHP , MHP ve BDP liderleri ile Başbakanlık Resmi Konutu’nda ayrı ayrı görüştü. Liderlerle yapılan görüşmede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Harekat Daire Başkanı Hava Tümgeneral Ateş Mehmet İrez de bulundu.

SAAT 14.00
Kılıçdaroğlu : Yeni bilgi ve yol haritası paylaşılmadı
Kılıçdaroğlu-Erdoğan buluşması saat 14.00’te gerçekleşti. Görüşmeye, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ile CHP Milletvekili Osman Korutürk de katıldı. Bir saat süren görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu, bir açıklama yaptı ancak soru almadı. Kılıçdaroğlu “Bu brifingin düzenlenmesini anlamlı buluyoruz. Ancak kamuoyuna yansıyanlar dışında yeni bir bilgi ve yol haritası bizimle paylaşılmış değil” dedi. 

Twitter’dan jet yanıt!
Kılıçdaroğlu, gelinen noktanın hükümetin izlediği Suriye politikasından kaynaklandığı savundu. Kılıçdaroğlu, “Bu saldırının Sayın hükümetin Suriye politikasına karşı bir misilleme olduğu kuvvetle muhtemeldir. Suriye’nin yaptığı bu saldırının, Sayın Erdoğan’ın ‘Bıçak kemiğe dayandı’ türündeki söylemlerinin bir blöften ibaret olduğu algısının başta Suriyeli muhalifler olmak üzere bütün dünya kamuoyuna taşımak amacında olduğu ihtimal dahilindedir” dedi. Uluslararası alanda saldırı sonrası yeterli tepki gelmediğini ima eden Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin saldırıya sessiz kalamayacağını da vurguladı.
Kılıçdaroğlu’nun eleştirisini Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik twitterdan yanıtladı. Çelik, “Esad’ın uçağımızı düşürerek, Suriyeli muhaliflere mesaj verdiği şeklinde bir açıklama, Baas propaganda makinesinin bile aklına gelmedi.... Stratejik sorular sormayan, öneri getirmeyen bir anamuhalefet partisi var ortada. Kılıçdaroğlu basın toplantısıyla, sorusuz, cevapsız, stratejisiz, önerisiz bir durumda olduklarını beyan etti sadece” dedi.

SAAT 16.00
Bahçeli’den ‘milli çıkar’ desteği
Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile de saat 16.00’da biraraya geldi. 45 dakika süren görüşmede MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de hazır bulundu. Brifingin ardından Bahçeli, “MHP milli çıkarlar doğrultusunda her zaman destek olacaktır. Önce diplomatik yollar denenmelidir. Bunun dışında MHP’nin milli çıkarlar konusunda tavrı açıktır. Gereken noktada desteğimizi sağlarız” dedi. 

Gezisini iptal etmiyor
Bahçeli’nin yarın Meclis’te partisinin grup toplantısının basına kapalı bölümünde vekillerini bilgilendireceği belirtildi. Bahçeli’nin 27 Haziran günü yapmayı planladığı Balkanlar gezisini iptal etmeyeceği, MHP Genel Başkan Yardımcısı Türkeş’in geziye gitmeyerek gelişmeleri izleyeceği öğrenildi.

SAAT 18.00
BDP’yle askersiz fotoğraf
BDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile saat 18.00’de buluştu. BDP heyeti olaya ilişkin bilgilendirirken, verilen fotoğraf karesinde diğer heyetlerin aksine ‘asker’ yer almadı. Toplantının ardından BDP’den yapılan açıklamada Suriye’ye yönelik düzenlenebilecek askeri bir operasyona karşı olunduğu vurgulanırken BDP’nin hükümetin Suriye politikasını en başından beri eleştirdiği ifade edildi.