İktidardan özür ve özeleştiri

Rekabet sürecindeki 'kalp inciten davranışlar' için özür dileyen Başbakan Erdoğan, şöyle dedi: "Millet 3 Kasım kararının arkasında olduğunu gösterdi. Kadın aday konusunda üzgünüm, örgütten ön kesme oldu. Özeleştiri çalıştırılacak."

ANKARA - Seçim sonuçlarını AKP Genel Merkezi'nde izleyen Başbakan Tayyip Erdoğan, saat 22.00'de gazetecilere sonuçları değerlendirdi. "Halkımızın bu demokratik kararı, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetimizin çağdaş uygarlık yürüyüşünde hepimize yol göstermiştir. Türkiye bir kez daha güvene, istikrara, adalete ve kalkınmaya oy vermiş, evet demiştir" diyen Erdoğan, halkın oylarıyla 17 aylık AKP hükümetine de onay verdiğini söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:
"Milletimiz 3 Kasım'da ortaya koyduğu iradenin arkasında olduğunu daha güçlü göstermiştir. Halkımız artık Türkiye'ye zaman kaybettiren o eski günlere, o kısır siyasetlere geri dönmek istemiyor. Milletin bu kaya gibi iradesine sonuna kadar bağlı kalacağız. AKP'nin büyümesi sadece sorumluluğumuzu artırır. Sayısal başarı bizim için nihai hedef değildir. Bizim için asıl hedef zorluklara rağmen halka hizmettir."
Omuzlarındaki yükün arttığının bilinci içinde olduklarını belirten Erdoğan, hizmette ayrımcılık yapmayacaklarını söyledi. Erdoğan, "AKP'li olsun olmasın, bütün başkanlar artık bizim başkanlarımız" dedi. Erdoğan rekabet süresince bazı vatandaşların kalbini incitecek davranışlar için de özür diledi. Erdoğan, çeşitli televizyon kanallarında da şu mesajları verdi:

 • AKP bir merkez partisidir. Merkezin 3 Kasım'da başlayan inşa süreci devam ediyor.
 • Sonuçlar özeleştiri mekanizmasını ve örgüt içi eğitimi gözden geçirmemize neden olacak.
 • Kadın adaylar konusunda üzgünüm. Beklediğimiz talep onlardan gelmedi. Ancak maalesef örgütten de ön kesme oldu. Bunu bir özeleştiri olarak söylüyorum.
 • Türkiye'yi dolaşarak teşekkür turu yapacağım. Başlatılacak hizmetleri bizzat takip edeceğim.
 • 3 Kasım'da siyasetten tasfiye olanların devamcılarına seçmen bu seçimde de sinyal verdi. Umarım o sinyali alması gerekenler hâlâ hırs ve ihtirasla hareket etmez. Yoksa örgütleri kendi içinde bu işi başlatacaktır.
  Siyasette bunun çok örneği var.
 • Başarısız olduğumuz noktalardaki eksiklerimizi gözden geçireceğiz. Aday seçiminde bilerek olmasa da hata yapmış olabiliriz. Seçiçi davrandık.
  Kabinede değişiklik sinyali
 • Hükümette sıkıntı yok ama yorulanlar dinlenmek isteyebilir. Kabinede gerekirse değişiklik yaparız.
 • Ortaya çıkan sonuç 'Politikalarımıza yüzde 100 destek anlamına geliyor' diyemem. Seçim kampanyasında Kıbrıs üzerinde hiç durmadım. Çünkü bu bir yerel seçimdi. Ama halkı ile bu derece bütünleşmiş bir hükümet müzakerelerde karşı tarafa istikrar izlenimi verecektir. Milli değerlerimizden asla taviz vermeyiz ama siyaset bir çözüm üretme sanatıdır.
 • Umarım demokratik rekabet sürecinde hiçbir arkadaşımız hiç kimseyi incitecek bir davranış içinde olmamıştır. Böyle bir dil sürçmesi, bir yanlış olduysa ben dahil olmak üzere özür dilerim.