İktidarın karşı çıktığı bildiri

AKP kabul etmediği için Meclis yerine CHP bildirisi olarak yayımlanan metin şöyle: "Komşumuz Irak'ta, koalisyon güçlerine mensup bazı görevlilerce tutuklulara yapılan zulüm ve işkenceleri şiddetle kınıyoruz.

AKP kabul etmediği için Meclis yerine CHP bildirisi olarak yayımlanan metin şöyle: "Komşumuz Irak'ta, koalisyon güçlerine mensup bazı görevlilerce tutuklulara yapılan zulüm ve işkenceleri şiddetle kınıyoruz. Uluslararası hukukun açık bir ihlalini oluşturan bu şiddet eylemleri, sanıkların insanlık onurunu zedelemiş ve inançlara ve kutsal değerlere saldırı boyutuna ulaşmıştır.
Bu saldırıların sorumlularının yargılanarak cezalandırılmalarını bekliyoruz. Irak'ta şiddete derhal son verilmesini ve Irak halkının özgür iradesine dayanan demokratik ve laik bir devlet düzeni kurularak, yönetimin bir an önce serbest seçimlerle işbaşına gelecek Iraklılara devredilmesini bekliyoruz.
Öte yandan, İsrail birliklerinin masum Filistin halkına yönelik saldırılarını da şiddetle kınıyor ve saldırıların Ortadoğu sorununa barışçı bir çözüm bulunması yolundaki çabaları da olumsuz etkileyeceğine inanıyoruz. Irak ve İsrail'de, kimden gelirse gelsin, hangi hedefe yönelik olursa olsun, şiddet ve terör eylemlerine karşıyız. Eylemler durdurulmalı, soruna barışçıl çözüm aranmalı."