'İktidarın zorbaları demokrasiye darbe vurdu'

'İktidarın zorbaları demokrasiye darbe vurdu'
'İktidarın zorbaları demokrasiye darbe vurdu'
CHP MYK bildirisi: 4+4+4 görüşmelerinde demokrasi çiğnenmiş, insanlık onuru ve milletimizin iradesi ayaklar altına alınmıştır

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda olaylı kabul edilen 4+4+4 yasa teklifi ile ilgili olarak bildiri yayımladı. Bildiride, "İktidar partisinin zorbaları tarafından Türk demokrasisine, siyasi tarihimize bir utanç sayfası olarak geçecek bir darbe vurulmuştur. Demokrasi çiğnenmiş, Meclis İçtüzük hükümleri ihlal edilmiş, insanlık onuru ve milletimizin iradesi ayaklar altına alınmıştır" denildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin tarafından açıklanan MYK bildirisinde "11 Mart günü TBMM çatısı altında ’iktidar partisinin zorbaları’ tarafından Türk demokrasisi ve siyasi tarihimize bir utanç sayfası olarak geçecek bir darbe vuruldu" denilirken şöyle devam edildi:
"Muhalefete mensup milletvekilleri salona alınmamış, kendilerine söz hakkı verilmemiş ve oylamaya katılmaları zorla önlenmiştir. Bununla da yetinilmemiş, CHP milletvekilleri tartaklanmış ve yere düşen bir milletvekilimiz yerdeyken insanlığa ve geleneklerimize aykırı anlayışla tekmelenmiştir. Bu eşkiyaya yakışan davranışlar zincirinin bütün halkaları sorumsuz ve anti-demokratik nitelikleriyle vahimdir. Demokrasi çiğnenmiş, Meclis İçtüzük hükümleri ihlal edilmiş, insanlık onuru ve milletimizin iradesi ayaklar altına alınmıştır. TBMM’nin iktidar çoğunluğu ve onun adına hareket eden yetkilileri artık kendilerini yasama organının kurallarıyla bağlı görmemekte, sadece yürütmenin başından aldıkları emirleri yerine getirmektedirler. Meclis, Başbakanlık noterine dönüştürülmüş, tek adam yönetiminin insafına terk edilmiştir. Yargı bağımsızlığının yok edilerek yürütmenin vesayeti altına alınmasından sonra, kuvvetler ayrılığının sona erdirilmesi süreci şimdi yasama organının Hükümetin emir-komuta zincirine bağlanmasıyla tamamlanmak istenmektedir. Ancak AKP ’nin burada hesap edemediği hayati bir nokta vardır. O da CHP’nin varlığı ve halkımızın demokrasimize sahip çıkma iradesi, gücü ve kararlılığıdır. Sanılıyor ki kaba kuvvetle veya yandaş hukuk ve medyayla muhalefet sindirilecek ve susturulacaktır. AKP yanılmaktadır. CHP, demokrasimizi zorbalığa, hukuksuzluğa, dayatmalara asla teslim etmeyecektir. Cumhuriyet’i kuran ve demokratik rejimi getiren CHP, halkımızla birlikte demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve özgürlükleri egemen kılma mücadelesine hiçbir engel tanımadan ve korkmadan devam edecektir. Aydınlık karanlığı yeninceye kadar CHP meşalesi yanacaktır."
Bildiride, CHP’nin Milli Eğitim Komisyonu’ndan her türlü hukuk ihlaliyle geçirildiğini öne sürdüğü 4+4+4 yasa teklifine karşı olduğu ifade edilirken, şöyle devam etti:
"Bu yasa çocuklarımızı çok erken yaşlarda çalışmaya, kızlarımızı evliliğe zorlayacaktır. Fırsat eşitliği yok edilmekte, sınıfsal farklılıklar derinleştirilmekte, kast sistemi oluşturulmaktadır. Yoksul aileler yoksulluğa mahkum edilmektedir. Toplumumuz çocuk işçi, çocuk gelin, çocuk anneler ve yoksul ailelerle dolu bir topluma dönüşecek, iktidar partisinin kindarları ise sömürülerine devam edeceklerdir. CHP, çocuklarımızın geleceğini sömürü, kin ve nefret üzerine kurulu AKP zihniyetine teslim etmeyecektir. CHP, demokrasimizin yok edilmesine, çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına müsaade etmeyecek, bu doğrultuda mücadelesini demokratik yöntemlerle ve hukuk yoluyla sürdürecektir. Yarınlar, aydınlığın, hak ve hukukun ve demokrasinin olacaktır." (dha)