İlber Ortaylı: Ne başkanlığı kardeşim ya, burası Uruguay mı?

İlber Ortaylı: Ne başkanlığı kardeşim ya, burası Uruguay mı?
İlber Ortaylı: Ne başkanlığı kardeşim ya, burası Uruguay mı?
Tarihçi İlber Ortaylı, başkanlık sistemi tartışmaları ile ilgili sert bir yorumda bulundu. CNN Türk'te bir programa katılan Ortaylı, "Ne başkanlığı kardeşim ya? Burası Uruguay mı? Bizde başkanlık sistemi olmaz. Canı başkan olmak istiyor olsun ama Türkiye o sistemi kaldırmaz. Çöker o sistem" dedi.

RADİKAL - Tarihçi İlber Ortaylı, başkanlık sistemi ile ilgili çarpıcı bir yorumda bulundu. CNN Türk’te Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan ünlü tarihçi Ortaylı, “Ne başkanlığı kardeşim ya? Burası Uruguay mı? Bizde başkanlık sistemi olmaz. Canı başkan olmak istiyor olsun ama Türkiye o sistemi kaldırmaz. Çöker o sistem, daha çok çatışmayı artırır sadece” dedi.

Seçim sonuçlarının çok büyük bir sürpriz yaratmayacağını savunan Ortaylı, seçimler nezdinde başkanlık sisteminin de halk tarafından onaylanacağını kaydetti.

BU SEÇİMDE DE AMAN CANIM OLUR

“Bu millet darbe anayasasına yüzde 92 verdi, başkanlık sistemi için de aynısını yapar” diyen Ortaylı, ‘aman canım’ düşüncesinin seçimlerde galip geleceğini söyleyip, “Bu seçimde de aman canım olur. Bu ülke küçük dünyaların büyük umutların ülkesi” dedi

Ortaylı şöyle devam etti: “Halkın ödeyeceği borçları, kredileri, küçük dünyaları ama büyük hayalleri var. ‘Aman canım verin gitsin’, ‘aman canım’ diye ev kadınları, kahvedeki adamlar söyler. Daha da önemli adamlara yakışmaz böyle şeyler ama maalesef bu ‘aman canımlar’ Türk siyasi hayatı için bir önem taşıyor” dedi.

HİTLER ALMANYASI ÖRNEĞİ

Bu noktada hayli ilginç biçimde sözü Hitler Almanyası’na getiren Ortaylı, günümüz Türkiye’si ile benzerlikler kurarak sözlerine şöyle devam etti:

“1933’teki Almanya’daki insanlar ne yaptı sanıyorsunuz. Hitler tarihin en korkunç totalitarizmiyle iktidara geliyor ve hep destek görüyor. Ne zamana kadar? Karşısındakiler birleşene kadar. İşte bu aman canım düşüncesidir. İşsizlerden çok işini kaybetmek istemeyen küçük burjuvalar bu kararı verir.”


  http://www.radikal.com.tr/1328924132892410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  haklı bir çıkış - user1002376

  Yerinden oynatılan taşlar ile kurulmaya çalışılan bir iktidar ülke için facia olur. Medeni bir ülke olmak için yapılması gerekenler bellidir.

  neden başanlık - uyusuk

  RTE bunu gayet açık bir şekilde ifade ediyor. ben istediğim gibi ülkeyi yönetemiyorum. Bu ne demektir? kendisi gibi düşünmeyen, kurduğu çarka su taşımak istemeyen kim varsa hepsini susturmak ve işlevsizleştirmek için istiyor. Kısacası yıllar önce dediği gibi "demokrasi treni yolcuğu" buraya kadarmış. bundan böyle kendi diktasını yaşama ve dayatma dönemidir. Başkanlığın kriterlerinin tartışılmadan karşı çıkılması bundan dolayıdır. Ülkenin bir ihtiyacı olarak değil. Belirli bir zümrenin dayatması olarak karşımıza çıkıyor. farklı fikir ve düşüncelerin olması bile rahatsızlık veriyor ve bu açıkça dile getiriliyor RTE tarafından. Ben eğer yoksam bu ülke benim için nasıl var olacaktır? "Birileri" ülkenin herkes için var olması gereği ile bu dayatmalara karşı koyuyor.

  Ne Baskanligi - user1060090

  Ilberbey gibi aydinlarimiz turk toplumuna daha cok hitap etse. Bi baskanliktir tuturmuslar. Sanki ulke daha iyi yonetilecek. Sirf kendi egolarini tatmin icin isteniyor gibi. Turkiye cok komik gozukuyor.

  Uruguayı'ı Kötüleyen Yok! Okuduğunu Anlamayan Var... - user1042687

  ?Ne başkanlığı kardeşim ya? Burası Uruguay mı? Bizde başkanlık sistemi olmaz. Canı başkan olmak istiyor olsun ama Türkiye o sistemi kaldırmaz. Çöker o sistem, daha çok çatışmayı artırır sadece? demiş adam. Yani Türkiye bir Uruguay değil demiş! illa Amerika mı demesi lazımdı? Uruguay'a eleştiriyi nasıl çıkardınız merak ettim? Ayrıca "Eğitim sistemimizin Uruguay öğretim sisteminden ne üstünlüğü var?" demişsiniz. Elmayla armut kıyası yani! ikiside meyve nasıl olsa! Bizim kendini aydın gören insanlarımızın hastalığı bu "dur adam güzel bi cümle kurdu bunu nasıl baltalarım..."

  SOYLENENI DOGRU ANLAMAK - Equalizer001

  Ilber Ortayli?nin Baskanlik sistemi hakkinda ?Ne başkanlığı kardeşim ya, burası Uruguay mı?? sozu yerine, neden "Ne baskanligi kardesim ya, burasi ABD mi"? demediginin sebebini bulursaniz kimlere hizmet ettigini daha iyi anlarsiniz.

  eli kulağında - user1059969

  çok değil birazdan yandaş medyada ilber hocayı değersizleştiren ,itibarsızlaştıran,bitiridği okulları tahsil hayatını küçümseyen haberler başlar..

  Tarihçinin ağzından tuhaf laflar - esiroglu

  Bu ülke fasılasız bin yıl müslüman krallık tarafından yönetilmiş. Kralını da yurtdışına götürenler işgalciler (vasilerinin yardımıyla). Yani halktan ciddi bir muhalefetle falan gitmiyor. Tek adama bu ülke yabancı değil. Yeterki seçimle gelip gidebilsin. Aksi olması için büyük bir savaş vesair lazım. Yinede kalıcı olamaz. Sistem falan çökmez. Türk halkını küçümsemeyin. O sevdiğiniz batı ülkelerinde bizdeki kadar siyasetten anlamaz. Haklarını zor aldığını düşünür ve korumaya çalışır falan (Ben parlamanter monarşiden yanayım. Bir asırdan sonra nasıl olur orası çok tartışma götürür)