İlk hedefim İstanbul'dur

İlk hedefim İstanbul'dur
İlk hedefim İstanbul'dur

Fotoğraf: EVRİM AYDIN / AA

Kemal Kılıçdaroğlu, kurultayı özgürlük, demokrasinin derinleşmesi ve değişim mesajıyla özetliyor. İstanbul'u almak ise ilk sıraya yazdığı hedeflerden.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Son iki yılını çekişmeli, zaman zaman kavgalı yarışlarla geçiren “Yeni CHP ”, en önemli dönemecini bugün ve yarın yapılacak Büyük Kurultay ile geçiyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , Türkiye’nin içeride ve dışarıda ağır bir otoriter yapının baskısı altında olduğuna dikkat çekerek, Kurultay’dan özgürlük, demokrasinin derinleştirilmesi ve değişim mesajı ile çıkacaklarını ve Türkiye’nin ihtiyacı olan yeni iklimi vaat edeceklerini vurguladı. Kurultayın ardından yerel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, “Yerel seçimlerde en büyük hedefim İstanbul’u almak” dedi. 

Ana sorun otoriter iktidar
Pazar günü Yeni CHP’nin ideologlarından Genel Başkan Yardımcısı Sosyolog Prof. Sencer Ayata’nın “Toplumsal ve tarihi değişim CHP’ye, Türkiye’de otoriter rejim tehlikesini önlemek, özgürlük ve demokrasiyi ileri noktalara taşımak misyonunu yüklüyor. Artık iktidarın bu konuda bir misyonu yoktur. Onun için demokrasi vizyonumuz bizim için iktidar vizyonudur. Muhalefette kalıp Türkiye’ye özgürlük ve demokrasi getiremezsiniz” sözlerini aktarmıştım. Büyük Kurultay’dan bir gün önce görüştüğümüz CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da aynı noktaya dikkat çekti ve “Temel mesajımız özgürlük, demokrasinin derinleştirilmesi ve değişim olacak” dedi. Belli ki CHP’de tabandan tavana bir söylem birliği ortaya çıkmış ve özgürlük, adalet ve demokrasi söylemi partiye damgasını vurmuş. Kılıçdaroğlu, dünkü görüşmemizde bu fotoğrafı biraz daha detaylandırdı: “Türkiye’nin temel sorunu otoriterleşen siyasal iktidarın varlığıdır. Ülke, seçimle gelen iktidarın yoğun baskısı altında. Medya, yargı, yasama, yurttaş bu baskıyı görüyor. Toplum bu ağır otoriter yapıyı üstünden atmak istiyor. İşsizlik, kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, iş kazaları, terör olgusu devam ediyor. Bu tablonun değişmesi lazım. İnsan hakları ve özgürlükler bağlamında bakarak sosyal politikaların hayata geçirilmesi gerekiyor. İçeride böyle ağır bir tablo var ama ama daha ağırını dışarıda yaşıyoruz. İran-Rusya cephesinde durum vahim. Çıkacak savaşta ilk vurulacak ülke Türkiye oldu. Neresi vurulacak? Kürecik’teki radar üssü. Sıcak savaşın hedefi olduk. Doğu Akdeniz’de ciddi darbe yedik. İçeride ve dışarıdaki bu tablo içinde Türkiye’nin yeni bir iklime, anlayışa, ekonomik ve sosyal politikalara ihtiyacı var. Bunu yapabilecek olan da CHP’dir.” 

Çözüm: Dinamik CHP
Kılıçdaroğlu ve Ayata’nın ‘otoriter iktidar’ vurgusundan, CHP’nin yeni dönemdeki temel vizyonunun demokrasi ve iktidar olacağı anlaşılıyor. Kılıçdaroğlu, özgürlük ve demokrasinin derinleştirilmesine ek olarak bir de “değişim” kavramını ön plana çıkardı. Bu değişimi, elbetteki CHP’nin ve Türkiye’nin değişimi olarak okumak yanlış olmaz. Kılıçdaroğlu, yarın Kurultay tamamlandığında ortaya çıkacak olan CHP yönetiminin daha dinamik ve genç bir yönetim olacağının altını çizerken, “Elbette ki deneyimli isimler de yönetimde olacak. Ancak daha genç, dinamik bir CHP yönetimi oluşacak. Gençler, kadınlar, yeni CHP yönetiminin ana unsurları olacak” dedi.
Kılıçdaroğlu’na kurultayın yerel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılması beklenen 2014’teki son kurultay olduğunu anımsatınca, Kurultay sonrası siyasi yöneliminin de işaretini verdi. “Kurultaydan sonra seçimlere dek bu dinamimizi ayakta tutacağız” sözleri, Kılıçdaroğlu’nun Kurultay’ın tamamlanmasıyla birlikte seçim çalışmalarını da başlatacağının göstergesi sayılabilir. Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘Yerel seçimlerdeki hedefiniz ne? Büyük şehirleri alacak mısınız?’ sorusunu yönelttiğimde “En büyük hedefim İstanbul’u almak” yanıtını verdi. “Ankara’yı almak yok mu” diye sorduğumda ise İstanbul’u neden bu kadar çok istediğini açıkladı: “Diğer büyükşehirleri de almak istiyoruz ama İstanbul’u AKP ’nin rantını kesmek için istiyoruz. Siyasi ahlakın ne olduğunun görülmesi ve hayatımıza yerleşmesi açısından İstanbul’un CHP tarafından yönetilmesi şart.”

Anahtar liste il başkanlarından
Parti Meclisi’nin nasıl oluşturulacağı merak ediliyor. 90 kişilik anahtar liste olacağı yönündeki haberlerin doğru olmadığını söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Benim de adaylarım olacak.
Ancak anahtar listemizi İl Başkanları hazırlayacak” dedi. Mevcut isimlerin üçte ikisi yeni PM’ye giremeyebilir. Gürsel Tekin anahtar listede olacak.
Kılıçdaroğlu’nun şahsi listesinde Şafak Pavey gibi gençler, kadınlar, aktivist tavırlarıyla ön plana çıkan isimler yer alacak.