'İlk kez cumhurbaşkanını halk seçecek'

'İlk kez cumhurbaşkanını halk seçecek'
'İlk kez cumhurbaşkanını halk seçecek'
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Avusturya'nın başkenti Viyana'da 3 gündür temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

Bozdağ havalimanına giderken son anda yolunu değiştirerek memleketi olan Yozgat Akdağmadeni Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne uğradı. Bakan Bozdağ, burada yaptığı kısa konuşmasında Yozgat’a kurulacak havaalanı için son aşamaya geldikleri müjdesini verdi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, dünkü programı çerçevesinde Avusturya Alevi İslam İnanç Toplumu Merkezi’ni ziyaret etti. Burada Alevi vatandaşlarla sohbet eden Bozdağ, cemevlerine hukuki statü tanınmasından yana olduklarını söyledi. Bozdağ, Avusturya’daki Türk toplumunun ileri gelenleriyle ATIB Merkezinde yaptığı toplantıda, uyumun tek taraflı olmadığını söyledi ve "Uyum, dilinden, dininden ve kültüründen vazgeçmek değildir" diye konuştu.

BOZDAĞ: "TÜRK TARİHİNDE İLK KEZ CUMHURBAŞKANINI HALK SEÇİCEK"

Yurt dışında 36 ülkede Yunus Emre Türk Kültür Merkezi kurduklarını sözlerine ekleyen Bozdağ, yapılan yeni bir düzenlemeyle yurt dışındaki Türk vatandaşlarının 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı ile 2015 yılındaki milletvekili seçimlerinde bulundukları ülkelerdeki Türk konsolosluklarında kurulacak sandıklarda oy kullanabileceklerini ve bunun haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. Bozdağ, "Türk tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanını halk seçecek" dedi. (İhsan EKİCİ / dha)