İlk mesaj: İnsan hakları için çaba

İlk mesaj: İnsan hakları için çaba
İlk mesaj: İnsan hakları için çaba
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Nazım Kaynak’ın emekli olması üzerine Yargıtay Başkanlığı için yapılan seçimi, 13. Hukuk Dairesi Başkanı Ali Alkan kazandı. Alkan, insan hakları ihlallerinin önlenmesine karşı gayret sarf edeceğini söyledi.
Yargıtay’daki çifte seçim heyecanı tamamlandı. Yargıtay Başkanlığı koltuğu için Ali Alkan, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Kemalettin Yüksel ve 5. Ceza Dairesi Başkanı Ahmet Ceylani Tuğrul yarıştı. Alkan, 201 oy, Tuğrul 92 oy ve Yüksel 39 oy aldı. 31 üye boş oy kullanırken 11 oy geçersiz sayıldı. Böylece Alkan, ilk turda yeni başkan seçildi. Yargıtay Birinci Başkanvekili seçimlerini de 23 Hukuk Dairesi Başkanı Mahmut Bilgen kazandı. 

‘Beyefendiye’ 39 oy
Yargıtay kulislerinde, Alkan’ın ilk turda seçilmesinde iki temel faktörün etkili olduğu ileri sürülüyor. Bunlardan birincisinin, Rize doğumlu Kemalettin Yüksel’in seçim çalışmaları sırasında yaptığı ziyaretlerde, hükümetin desteğini aldığını öne sürerek, “Beyefendi beni destekliyor” demesi olduğu belirtiliyor. Yüksel’in bu açıklamalarının oy verecek üyeler üzerinde olumsuz etki yarattığı öne sürüldü. Ayrıca Yüksel’in, son dakikada diğer aday Ahmet Ceylani Tuğrul ile ilerleyen turlarda bir birleri lehlerine çekilme yönünde pazarlık yaptığı iddialarının da tepki çektiği konuşuluyor. Ali Alkan, seçildikten sonra düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin hükümet ile diğer bazı gruplar arasındaki çekişmeye sahne olduğu iddialarıyla ilgili şöyle konuştu: “Yargıtay’da hiç kimse belli bir grubun, belli bir düşüncenin ve belli bir inancın temsilcisi durumunda değildir. Yargıtay’daki bütün arkadaşlarımız hukukun ve hukukun üstünlüğünün temsilcisi durumundadırlar ve bu amaçla çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu şekildeki düşünceleri kınıyorum.” 

‘Blok oy yakıştırma’
Yargıtay’a seçilen yeni üyelerin blok oy kullandığı ve onlar kime oy verirse onun başkan seçildiği yönündeki soruya Alkan, seçimlerin gizli oyla yapıldığını, kimin hangi yönde oy kullandığını söylemenin mümkün olamayacağını belirterek “Bunların yakıştırma olduğunu düşünüyorum” dedi. Alkan, bütün arkadaşlarıyla el ele gönül gönüle çalışacağını da ifade etti ve “İnsan hakları ihlallerinin önlenmesi ve insana verilen değerin Yargıtay kararlarının ruhuna nakşedilmesinin sağlanması için gayret sarf edeceğim. Yargıtay bu dönemde de Cumhuriyet ve demokrasinin teminatı olacaktır” dedi. Alkan, sivil ve demokratik bir anayasa için TBMM’ye her türlü desteği vereceklerini de söyledi.

Lojman ve makam aracı kullanmıyor
9 Şubat 1950 tarihinde Kızılcahamam’da doğan Ali Alkan, Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1973 yılında mezun oldu. Ankara hâkim adayı olarak mesleğe başladı. Sırasıyla Pervari, Çayıralan, Haymana Hâkimliği, Ankara Ticaret Mahkemesi Üyeliği ve Başkanlığı ile Ankara Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı yaptı. 26 Mayıs 1997 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçildi. 14 Eylül 2009 tarihinde Yargıtay Onüçüncü Hukuk Dairesi Başkanlığı’na seçildi. Evli ve bir çocuk babası. Alkan, yargıtay lojmanlarını ve makam aracını kullanmaması özelliğiyle de biliniyor.