İlk tur salı günü

CHP'liler bastıracak

AB'ye uyum amaçlı Anayasa paketinin ilk tur görüşmeleri 4 Mayıs, ikinci turu da 7 Mayıs'ta yapılacak. CHP, kadınlara pozitif ayrımcılık ilkesinin pakete girmesi için önerge verecek.

ANKARA - CHP, TBMM Genel Kurulu'nda Anayasa değişikliği görüşülürken,
'kadınlara pozitif ayrımcılık' tanınması için değişiklik önergesi verecek. AB'ye uyum amacıyla hazırlanan Anayasa değişiklik tekifinin TBMM Genel Kurulu'nda birinci tur görüşmeleri 4 Mayıs Salı, ikinci tur görüşmeleri ise 7 Mayıs Cuma günü gerçekleşecek. CHP Genel Merkezi'nden dün yapılan yazılı açıklamada Genel Kurul'da 'kadın-erkek' eşitliğine ilişkin Anayasa'nın 10. maddesi görüşülürken, "Kadınlara olumlu (pozitif) ayrımcılık" tanınması için değişiklik önergesi verileceği belirtildi.
"Kadınların siyasi temsilini sağlamanın erkeklerin haklarını kaybetmesi anlamına gelmediği" ifade edilen Açıklamada, "(Kadına hak vermek feministlere yarar) demenin hem toplumda yeterince temsil edilmeyen haklarını kullanamayan kadınlara haksızlık, hem de onları kendi içinde bölmektir" denildi. Açıklamada, CHP'li kadın milletvekilleri bugün düzenleyecekleri basın toplantısında, Türkiye'de kadın ve sorunları ile Anayasa değişikliği konusunda görüşlerini açıklayacak.