İlkokul 1 sorusu: Şu harfleri kullanıp (e,l,a,t,i,n,o,r,m,u, k,ı,y,s) 5 tane cümle kurun

İlkokul 1 sorusu: Şu harfleri kullanıp (e,l,a,t,i,n,o,r,m,u, k,ı,y,s) 5 tane cümle kurun
İlkokul 1 sorusu: Şu harfleri kullanıp (e,l,a,t,i,n,o,r,m,u, k,ı,y,s) 5 tane cümle kurun
İşte Meclis'i geren 1. sınıf ödevi

Ankara 'daki Şehit Bülent Göçer İlköğretim Okulu’nda 1. sınıf öğrencilerine verilen performans ödevi, Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerine damga vurdu.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ve Nur Serter, henüz okuma yazma dahi bilmeyen çocuklara verilen 14 harfle, içinde 5’er cümle bulunan “anlamlı” 4 ayrı metin oluşturmalarını öngören ödevin aslında velilere verilmiş bir ödev olduğunu savundu.

Serter özel bir ekip kurmalarına karşın ödevi yapamadıklarını anlatırken, görüşmeler sürerken sözkonusu ödevi veren öğretmen ile görüşen Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, “Moralinizi bozmak gibi olmasın ama 1. sınıf öğrencilerinin tamamı ödevi başarıyla tam olara yapmışlar” bilgisini verdi.

Bunun üzerine İnce, Çubukçu’ya “Sayın Bakan, YÖK Başkanı ile birlikte 1 saat içinde o ödevi yapın, bütün eleştirilerimi geri alıp, Genel Kurul’u terk edeceğim” sözü verdi. Ancak Çubukçu, hayatındaki tüm sınavlardan başarıyla geçtiğini belirterek İnce’nin bu önerisini duymazdan geldi.

Nur Serter (CHP): Sayın Bakana ve bazı milletvekillerine dağıtmış olduğumuz ilkokul 1. sınıftaki bir öğrenciye verilen bir performans görevi... Bu görevi ben şahsen yapamadım. Bilemiyorum, Sayın Bakan siz yapmayı başardınız mı? Ama biz bir ekip olarak bu görevle ilgili çalıştık. Öğrenci sadece 1. sınıfta; 6 sesli, 6 sessiz harf öğrenmiş; daha okuma yazmayı bilmiyor. Bu 12 harften 5 tane anlamlı cümle oluşturacak. Bu 5 anlamlı cümlenin bir konu bütünlüğü olacak ve 5 anlamlı cümleden dört tane metin oluşturulacak... Zaten bu ödev de öğrenciye değil, veliye verilmiş. “Sayın veli” diyor görevi veren öğretmenler “Performans görevin için yapacaklarını öğrencimize okumanız önemlidir.” Yani görev kiminmiş? Velininmiş. Böyle bir eğitim anlayışıyla öğrencinin nasıl bir özgüven kaybı yaşayacağı ve eğitimden nasıl uzaklaşacağı konusunda bir örnek olması nedeniyle, bilmediğini düşünerek Sayın Bakanımıza bu konuyu aktardım ve gerçekten merak ediyorum, bu ödevi bu Mecliste yapabilecek kaç kişi acaba çıkacaktır.

Nimet Çubukçu (Milli Eğitim Bakanı): Fatma Nur Serter Hanım’ın ve Muharrem İnce Bey’in dile getirdiği bir ödev, ilkokul birinci sınıf performans ödevine ilişkinÖ Gölbaşı Şehit Göçer İlköğretim Okulunda verilmiş performans ödevini ben yapamadım”, yani Sayın Serter “Ben de yapamadım” dedi... Okuldaki öğretmenimizden bilgi aldık, bu konuda bu soru yardımcı kaynak kullanılarak verilmiş bir performans ödevi. Ama ben her şeye rağmen merak ettim, birinci sınıflarda uygulanmış, dört şubede 120 öğrenci öğrenim görüyor, bütün öğrenciler bu ödevi doğru olarak anlamış ve yapmışlar.

Muharrem İnce (CHP): İnanıyor musunuz? Aileleri yaptı Sayın Bakan.

Çubukçu: Sizin moralinizi bozmak gibi olmasın ama Sayın İnce, ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin hepsi bu ödevi tam olarak yapabilmişler.

İnce: Siz yapın bunu, bir saat içinde siz yapın, bütün eleştirilerimi geri alacağım.

Çubukçu: Ben yaparım Sayın İnce.

İnce: Size 1 saat süre, siz YÖK Başkanıyla beraber yapın, eleştirilerimi geri alacağım.

Çubukçu: Ben üniversite sınavında dereceye girerek girdim. Sizin derecenizi merak ediyorum, burada paylaşırsanız. Dolayısıyla, ben gireceğim bütün sınavlara girdim, başarmamam gereken konuları da başardım.

İnce: Şimdi, elli yaşına yaklaştık, o performans ödevini bir saat içinde yaparsanız şu Genel Kurulu terk ederim, bir daha girmem, söz veriyorum.

Çubukçu: Şimdi, burada sınav başarılarını yarıştırmayalım.

İnce: Hayır, siz onu bir saatte yapın, terk edip gideceğim burayı.

İŞTE O ÖDEV

Bakan Çubukçu ile CHP’liler arasında tartışmalara yol açan “performans ödevi” şöyle: “Öncelikle verilen harfleri İnceleyiniz (e,l,a,t,i,n,o,r,m,u, k,ı,y,s). Her birinde 5’er cümle bulunan metin tabloları oluşturunuz. Toplam 4 metin tablosu oluşturunuz. Metin tablolarını renkli kalemlerle özgün olarak belirlediğiniz ebatlardaki renkli kartonlara hazırlanmış kılavuz çizgilere renkli kalemlerle yazabilirsiniz. Yazdığınız her metne bir başlık bulunuz. Kurduğunuz cümlelerin arasında anlam bakımından bütünlük olmasına dikkat ediniz. Yazdığınız metni görsellerle (resim) destekleyiniz. Göreve uygun bir kapak hazırlayınız.” (Milliyet)


  http://www.radikal.com.tr/1033775103377514

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Rezalet!!!!!!! - Yalanyakalayan

  İşte buyrunCHP nin meclisi çalıştırmak istemediğinin bir örneği daha.Yahu mecliste ne görüşülüyor?Bütçe...Sen bütçeyle ilgili konuşsana ey CHP.Bütçeyi eleştir,ek öneriler getir,v s.Ben bu konular konuşulmasın demiyorum ama her şeyin bir zamanı ve yeri var.Bütçe tartışmalarında ilkokul ödevi konuşmak ne kadar doğru?Bakın meclis TV ye.Meclis başkanı her oturumda defalarca:''Lütfen konu hakkında konuşun''dediği haldemuhalefet her zaman konu haricinde konuşuyor.Bu CHP den hiç birşey olmaz.Hala bu partiyi seçen vatandaşlarımızın zihniyetini kavramış değilim.Bu kadar basit olayları göremiyorlarmı?Bu yaptıkları meclis çalışmasını sabote etmek değilmi?Ülkenin çok önemli sorunları varken:Koskoca Muhalefet partisinin İlkokul ödeviyle uğraşmasıhemde hayati önem taşıyan Bütçe çalışmaları yapılırken.Ey muhalefet:Şu bütçeyi iyice incele de paralarımız nereye harcanacak bir öğreniver sana zahmet.

  bakanım göreviniz yapın.. yapılan hataları düzeltin.. - mege1976

  ben de şahidim ilkokul öğrencilerine onların yapamayacağı derecede zor ödevler veriyorlar.. aileleri bile zor yapıyor... ve verilen bu ödevler ailelerin ev okulu gibi oluyor.. çocuğa pek bir katkısı olmuyor... ben milli eğitim bakanından yapılan şikayetler için teşekkür ederdim.. yapılan bir hata varsa veya eksiklik varsa muhakkak düzeltilecektir derdim.. ilgilerinden dolayı teşekkür ederdim.. ama gördüğünüz gibi bir sorunu ortaya koysanız.. onu çözmek yerine polemiğe giriyorlar.. böyle kafalarla bu ülkenin geleceği iyi değil... bu sorunu zaten herkes biliyordu.. eğer milli eğitim bakanı bilmiyorsa şimdi biliyor.. bilgilendirdikleri için teşekkür etsin gereğini yapsın... kendi başarılarıyla ilkokul öğrencilerini kıyaslamasına gerek yok... görevini yapsın.. beklentimiz odur..

  Bakanın cevaba bak! - generalduncan

  "Ben gireceğim bütün sınavlara girdim". Sana sorulan soru bu mu? Cevabı bu mu? Bu ne kendine güvensizliktir, ne aşağılık kompleksidir. İlkokul sorusu sorulunca bile "Ben üniveriste sınavında derece yaptım, sen ne yaptın?" diye karşılık vermek ancak çocukluktur. Kaçmaktır. Sorunun özünden uzaklaşıp alakasız cevaplar verip karşı sorular sormak ancak başbakanda görebileceğimiz bir çarpıtma türüdür. Bakanlar liderlerinden iyi eğitim almışlar. Her soruyu böyle ilgisiz şeylerle savuşturmayı öğrenmişler. Bakalım görevleri bittiğinde Yüce Divan'da nasıl cevap verecekler. Merakla bekliyorum.

  Bu kadar mı zor hata var demek? - birgün

  Bir ilköğretim okulunda verilmiş, doğruluğu şaibeli bir ödev. Meclise taşınıp Bakan'a gösteriliyor. Aklı başında bir Bakan buna şöyle cevap verebilir. Sayın İnce ödevi inceledik 1. sınıf öğrencisi için biraz ağır olmuş. Ancak bu türden örneklere onbinlerce okuldan ve yüzbinlerce öğretmenden birinde rastlamak mümkün. Ancak bu durum bütün olarak eğitim sistemini tanımlamaz. Konuyla ilgili gerekli uyarıları yapacağız. Bakan ne diyor? Sorduk bütün öğrenciler yapmış Ben çok başarılıyım, derecelerim var Ben bu soruyu yapabilirim. Bu kadar da hazımsızlık olmaz arkadaş Ne var evet haklısınız desen?! Ayrıca senin ve İnce'nin bu ödevi yapabilmesi ne anlama gelir ki? Zaten mesele, ödevi 1. sınıf çocuklarının yapamayacağıyla ilgili. Dereceleriniz varmış ama neye yarar? Bakmak başka birşeydir görmek başka.

  Bence Tartışma Yanlış Yönde İlerliyor - yasakilac

  Aslında Muharrem bey tartışmayı yanlış yerden açmış. Bu haliyle de çok anlamsız duruyor. Asıl tartışmaya açılması gereken konu "ses temelli cümle eğitimi ve bitişik eğik el yazısı" olmalı. Çünkü öğrencisinden velisine, öğretmeninden öğretim üyesine hiçkimse bu sistemden memnun değil. Çocukların her ne kadar erken okumayı öğrendikleri söylense de okuma hızları o kadar düşük ki ancak sene sonuna doğru toparlayabiliyor öğrenci. Kaldı ki bu sistemin geri dönüşü de yok. Çünkü birinci sınıfta öğrenemeyen öğrenci 2. sınıfta da öğrenemiyor ve sınıfta kaldığı zaman da seslerin bazılarını bildiği için sıkılıyor. Tabii bunlar küçük örnekler. Ama bence Muharrem Bey tartışmayı bu yönde devam etmeli...

  Boş Bakan - nagtagalan

  Bir öğretmen olarak şunu söyleyebilirim. Bu ödevi bizim okulda 8. sınıf öğrencilerine versek, büyük çoğunluğu yapamaz. Sayın Bakan zaten söyledikleriyle ve yaptıklarıyla sorumlu olduğu alana ne kadar yabancı olduğunu gösteriyor. İki vekil arasındaki diyalog ise olabildiğince basit ve çirkin.

  2. Örnek- Prof. Serter İkna Odası Ödevi - gencsivillerrahatsız

  "Komik roman olur mu? Elbette komik roman olur. İnsan melankolik oluyorsa, mutlu oluyorsa, komik te olur. Komik insan konusu komik roman olur. Okursun gülersin, mutlu olursun. İnsan, insana ait komiklik okur." "İkna etmek ama neye ikna etmek? Sayın Serter okumak isteyen kızları ikna etti mi? okula kızları sokturmamaktı niyeti." Prof. Serter saatlerce bulamamış ya belki ikna odası hakkında düşünseydi neler neler yazardı. Aklı hep toplum mühendisliğine çalıştırmak istiyor da onda da başarılı değil