'İlkokulu kışla gibi görüyorlar'

'İlkokulu kışla gibi görüyorlar'
'İlkokulu kışla gibi görüyorlar'
Erdoğan, 4+4+4'e karşı çıkanları eleştirdi: "İlkokulu, ortaokulu, liseyi bunlar bir kışla gibi görüyor. Ellerine fırsat geçse üniversite öğrencilerine de üniforma giydirirlerdi."

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , ‘4+4+4’ yasasına karşı çıkanların okulları kışla gibi gördüğünü söyledi. Başbakan dün işsiz gençlere danışmanlık yapacak 2 bin iş ve meslek danışmanı atama ve kura çekim töreni ve AKP Genel Merkezi’nde düzenlenen Yerel Yönetimler ve Aile Sempozyumu’na katılararak, gündeme ilişkin mesajlar verdi. 

‘Her çocuk rızkıyla gelir’
Erdoğan, açıklanan yüzde 8.5’luk büyüme rakamlarını, “muhteşem” olarak nitelendirirken, “Bu, şu demektir. Dünyada Çin’den sonra Türkiye büyüme hızında 2011 yılını ikinci olarak tamamladı” dedi. 3 çocuk tavsiyesini de yineleyen Erdoğan, “Hiç korkmayın, her çocuk rızkıyla gelir. Bütün çocuklarımıza bunun tavsiye edeceğiz” dedi. Genç ve dinamik nüfus iyi eğitilir ve yönlendirilirse bir sorun kalmayacağını vurgulayan Erdoğan, “Tıpkı kömür ve elmasta olduğu gibi insanın özü de aynıdır. İyi işlenir, iyi imkanlar sağlanırsa tıpkı bir elmas gibi değerli varlığa dönüşür” dedi.
Eğitimle ilgili yeni düzenlemeye karşı çıkanları eleştiren Erdoğan, şöyle konuştu: “Tornadan çıkarır gibi aynı tipte, aynı kafada adeta tek tip robotlar yetiştirmek isteyen eğitim sistemi vardı. Her türlü yeniliğe kapalıydı. Dinini, diyanetini öğrenmek isteyenler için kapalıydı. Resmi ideolojiyle örtüşmeyen her kitap yasaklıydı. Akıllı tahtaya karşı çıkıyorlar, elektronik tablete karşı çıkıyorlar. İlkokulu, ortaokulu, liseyi bunlar bir kışla gibi görüyorlar. Aynı şekilde üniversiteleri de kışlaya dönüştürmek, üniversiteleri ilkokul gibi idare etmeye çalıştılar. Bunlar ellerine fırsat geçseydi üniversite öğrencilerine ilkokul, ortaokul gibi tek tep üniforma giydirir, kışlaya dönüştürmek isterlerdi. Bunların provalarını yaptılar. Cuma günü çıkan yasayla statüko kaybetmiştir, değişim kazanmıştır.”
Meslek liselerinde katsayı adaletsizliğini giderdiklerini anlatan Erdoğan, “Çocuğa aslında söylenen şu: Sen tornacısın, tornacı kal. Torna tesviyede okudun; seni hakim, savcı yapmayız. Aslında dert başka. Bir avuç imam hatiplinin önünü kesmek için bütün meslek liselilerin önünü kapattılar” dedi. 

‘Gerekirse yıkacağız’
Başbakan Erdoğan, kentsel dönüşümle ilgili de mesajlar verdi. Yeşilin katledildiği, sağlıksız gecekondularla çevrelenmiş şehirleri emanet aldıklarını söyleyen Erdoğan, “Şimdi gideceğiz, gerekirse evleri yıkacağız. Bunun yetkisini aldık mı? Aldık. Tüm milletime sesleniyorum, bizim işimizi kolaylaştırın. Biz sizleri sokakta bırakmayız” dedi. (RADİKAL)