'İlla imam mı olacaklar?'

Seçim mitinglerinde imam-hatiplilerin üniversiteye girişte yaşadığı katsayı sorununu öne çıkaran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan...
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

YOZGAT - Seçim mitinglerinde imam-hatiplilerin üniversiteye girişte yaşadığı katsayı sorununu öne çıkaran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Yozgat'ta da aynı konuyu gündeme getirerek, "İmam-hatipliler bu ülkenin evladı değil mi? İlla imam olacaklar diye bir şey yok" dedi.
Yozgat'ta halka seslenen Erdoğan, "3 Kasım öncesinde devletin borçlanmada ödediği faiz yüzde 69'du. Şimdi yüzde 24. Aradaki fark cebinizden çıkıp çağdaş hırsızların cebine giriyordu" deyince kalabalık "Vur vur inlesin, Cem Uzan dinlesin" sloganı attı. Bunun üzerine Erdoğan, "Bizim mücadelemiz kişilerle değil" dedi.
Erdoğan, ÖSS'de meslek liseleri ile düz liseler arasında farklı katsayı uygulamasına yeni YÖK Yasası'yla son vermeyi planladıklarını hatırlatırken de şunları söyledi:
"Meslek lisesi dendiği zaman akıllarına hemen imam-hatip geliyor. İmam-hatipten mezun olan bir genç illa imam olacak diye niye diretiyorsunuz? Meclis'te üzerimize düşeni yapacağız. Verdiğimiz sözü tutacağız. Kimse bunun arkasında başka bir şey aramasın. Ben imam-hatip mezunuyum. Beni babam imam olayım diye o okula göndermedi. Orada diğer pozitif bilgi ve ilimler yanında dini bilgilerle de mücehhez olarak yetişsin diye beni gönderdi."
'Ta Atatürk'e dayanıyor'
Adalet Bakanı Cemil Çiçek de banka hortumcularına ve buna sessiz kaldığını söylediği MHP'ye yüklendi. Bakan Çiçek hortumcuları 'Hazine süneleri'ne benzetti.
Erdoğan, Tokat'taki mitingde de, "Ben bir imam-hatipli olarak bunu söylemekten kaçacak mıyım? İmam-hatiplerin ilk kuruluşuna baktığınız zaman ta Atatürk'e dayanıyor" dedi. Dış politikadaki olumlu gelişmeler hakkında da bilgi veren Erdoğan, kendilerinin 'işbirlikçi' diye eleştirildiğini belirterek, "Tabii ki işbirliği yapacağız. İletişim kuracağız" dedi.