İmam hatip taslağı yarın TBMM'de

Hükümet sözcüsü Çiçek, yeni bir YÖK yasası sonradan çıkarılmak üzere yasada 8-10 maddelik acil değişiklik öngören paketin yarın TBMM'ye geleceğini açıkladı.

Hükümet, üniversite sınavında imam hatip lisesi mezunlarının önünü açacak düzenlemeyi YÖK Yasa taslağından ayırarak, Meclis'e sevk etmeyi kararlaştırdı. Bakanlar Kurulu'nun altı saat süren toplantısından sonra bir açıklama yapan
Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in YÖK yasa tasarısı ve bu çerçevede yürütülen
görüşmelerle ilgili bilgi verdiğini söyledi. Çiçek, Üniversitelerarası Kurul'un Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile geçen hafta yaptığı görüşmede, ortaya çıkan görüş çerçevesinde geniş kapsamlı bir YÖK yasası daha sonra çıkarılmak üzere, 8-10 maddelik bir tasarıyı yarın ya da sonraki gün TBMM'ye sevk edeceklerini bildirdi.
Çiçek, tasarıda üniversiteye girişte imam hatip liselerinin diğer liselerle eşitlenmesine ilişkin bir düzenlemenin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, bu tür konulara sadece meslek liseleri içinde yüzde 8'i oluşturan imam hatip liselerinden bakıldığından şikayet ederek, şunları söyledi:
"Yüzde 92'nin meselesini niye görmemekte direniyoruz, onu ben anlamıyorum. Meslek lisesi deyince bunun sadece imam hatip okulu olarak anlaşılması bence çok doğru olmaz. Meslek liseleriyle ilgili olarak Üniversitelerarası Kurul'un ortaya koyduğu bir görüş var, bir ortalama görüştür. Bu konunun düzenlenmesi kamu vicdanını rahatsız etmemesi gerekir. Onun için o çerçevede bir düzenlemeyi esas alan ama üniversiteyle ilgili bazı düzenlemeleri de getiren bir tasarı olacaktır."
Tasarıda, YÖK'ün oluşumu ile ilgili bazı düzenlemelerin de bulunduğunu belirten Çiçek, konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Çelik'in bilgi vereceğini kaydetti. Çiçek, bu tasarı dışında kalan YÖK yasa tasarısının ne zaman gündeme geleceğinin sorulması üzerine, TBMM gündeminin yoğun olduğuna dikkati çekerek, "Bu yasama yılına yetişmeyebilir" dedi.