İmralı için zirve

İmralı için zirve
İmralı için zirve
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Abdullah Öcalan'ı ziyaret konusunda BDP'li milletvekilleri ve avukatlardan oluşan bir heyetle TBMM'de bir araya gelecek

ANKARA - BDP Grubu’ndan alınan bilgiye göre; BDP milletvekilleri ve avukatlardan oluşan bir heyet, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile yarın öğle saatlerinde TBMM’de bir görüşme gerçekleştirecek.

Görüşme talebinin BDP’nin talebi üzerine gerçekleştiği belirtildi. Görüşmede BDP heyetinin, Adalet Bakanı’na, “avukatlardan oluşan bir heyetin en kısa zamanda İmralı'ya giderek bir görüşme gerçekleştirmesi için Adalet Bakanlığından gerekli iznin verilmesi” talebini ileteceği belirtildi. Ayrıca Türk Tabipler Birliği'yle de görüşecek olan BDP heyetinin, ”tabiplerden oluşan bir heyetin İmralı'ya giderek incelemelerde bulunması için Adalet Bakanlığı'ndan izin talebinde bulunacağı” ifade edildi.

Adalet Bakanı'yla yapılacak görüşmeye, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Eski Genel Başkanı Hüsnü Öndül, MAZLUM-DER Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban ve avukatlar Cabbar Leygara, Feridun Çelik, Cüneyt Caniş, Mazlum Dinç katılacak.

ERGİN'DEN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı ile görüşme konusunda BDP’den yapılan değerlendirmenin ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin de yazılı bir açıklama yaptı. Adalet Bakanı olarak, tüm siyasi partilerin milletvekillerinden gelen görüşme taleplerini, imkanlar dahilinde karşılamaya özen gösterdiğinin altını çizen Ergin, bu çerçevede zaman zaman BDP milletvekillerinin görüşme taleplerinin de karşılandığını anımsattı. 22 Mayıs 2012 günü BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’dan kendisine görüşme talebinin geldiğini belirten Ergin, “Gelen görüşme talebi, TBMM Adalet ve Anayasa Komisyonları'ndaki çalışmalarım nedeniyle karşılanamamış ve bu durum kendilerine iletilmiştir. Ancak, Buldan tarafından görüşmenin, komisyon çalışmalarının elverdiği zaman diliminde, TBMM’de de yapılabileceği belirtilmiştir” dedi. Görüşmenin içeriği konusunda kendisine herhangi bir bilgi verilmediğine dikkat çeken Ergin, görüşmenin yapılıp yapılmayacağının da komisyon çalışmaları mazereti nedeniyle kesinleştirilemediğini belirtti. Ergin, açıklamasında “Muhatabıyla paylaşılmayan görüşme içeriğinin kamuoyuna duyurulmasının, siyasi etik ve nezaket kurallarıyla bağdaşmadığı değerlendirilmektedir” dedi.(ANKA)