İmralı'da 'inziva' bitti!

İmralı'da 'inziva' bitti!
İmralı'da 'inziva' bitti!
Oslo ve Silvan saldırısından beri avukatları ve ailesi ile görüşmeyen Öcalan'ın geçen hafta kardeşi ile görüşmesi, yeni sürecin bir işareti.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Temmuz 2011’den beri avukatlarıyla, Ekim 2011’den beridir de ailesiyle görüşmeyen Öcalan, geçen hafta kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşerek, ‘inziva’ sürecini bitirdi. Yaklaşık bir yıldır gelişmeleri dışarıdan izleyen Öcalan’ın inziva döneminde örgütün çok fazla kayıp vermesi ve sorunun çözümünde hiçbir aşama kaydedilmemesi nedeniyle Kandil’deki yöneticilere tepkili olduğu öğrenildi. Kimseyle görüştürülmemesine tepki için açlık grevi yapan cezaevindeki PKK ’lıları da dikkate alan Öcalan’ın AK Parti ’nin tavır değiştirmesi halinde yeniden görüşme moduna geçmesi bekleniyor.

 

Öcalan da istemedi 
MİT ile PKK arasındaki görüşmelerin başarısızlığa uğraması, PKK’nın Silvan saldırısı ve KCK operasyonlarının Öcalan’ın avukatlarına ulaşması gibi faktörler devletin Öcalan ile görüşmelere ara vermesine neden olmuştu. Temmuz 2011’den itibaren Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesi ‘koster bozuk’ gibi gerekçelerle geri çevrilmişti. Bu durum uluslararası örgütlerin tepkisini çekince Ankara görüşme yasağını yumuşatmıştı ancak bu kez de Öcalan sürece olumlu etkisi olmadığını gerekçe göstererek, hem Kandil’e hem Ankara’ya kızıp inzivaya çekilmişti. Kendi el yazısıyla yazdığı mektupla sürecin selameti için ailesiyle bile görüşmeyeceğini bildirmişti.
Yaz ayları boyunca siyasi çözüm alanı tamamen ortadan kalktı ve TSK’nın büyük operasyonlarında PKK büyük kayıplar verdi. Aynı dönemde cezaevlerindeki PKK’lılar ile İmralı’daki hükümlüler de açlık grevi ve görüş boykotu gibi yöntemlerle Öcalan’ı yalnız bırakmadı. BDP ’liler ve PKK’nın Avrupa’daki yapılanmaları da ‘tecrit bitsin’ kampanyaları başlatınca İşkenceyi Önleme Komitesi, Öcalan’ın kimseyle görüşmeme sürecini yakından takip etmeye başladı ve bu sürecin sonuçlandırılmasını istedi. Adalet Bakanlığı’nın ve MİT’in çabaları sonucunda, Öcalan’la geçen haftanın başında kritik bir görüşme gerçekleştirildi ve bu görüşme sonrasında Öcalan, kardeşi ile görüşmeyi kabul etti. Mehmet Öcalan durumdan haberdar edildi ve aynı hafta İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan ile görüştü.

 

Devamı gelebilir 
Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay’ın bu hafta içinde kullandıkları “Öcalan’la yeniden görüşülebilir” sözleri, Öcalan’ın görüşme boykotunu bitirmesinden kaynaklanıyordu. Edinilen bilgiye göre son yapılan güvenlik koordinasyon toplantısında da Öcalan ile görüşmelerin yeniden başlaması eğilimi ortaya çıktı. Mehmet Öcalan’ın görüşmede Öcalan’a genel durum ile ilgili bilgi verdiği, Öcalan’ın örgüt yöneticilerine güven problemi yaşadığı konuşuluyor. Öcalan, son görüşme sürecinde sadece örgüt yöneticileri değil, hükümet tarafından da yarı yolda bırakıldığına inanıyor ve bu nedenle güven arttırıcı adımlar bekliyor. AK Parti’nin 30 Eylül’de yapılacak büyük kongresinde ve TBMM’nin 1 Ekim’deki yeni yasama yılına başlama töreninde verilecek mesajlar, BDP’de olduğu kadar İmralı’da da sabırsızlıkla bekleniyor. Kürt siyasetçiler, Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde Kürtlerin hak ve özgürlüklerinin de ön planda olacağı mesajını vermesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün TBMM açılışında BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmaması yönünde görüş bildirmesini bekliyor. Kaynaklar, ‘inziva’ sürecini Mehmet Öcalan ile görüşerek bitiren Öcalan ile görüşmenin devamının gelebileceğine işaret ediyor.
TSK’nın operasyonları, örgüte darbe vurdu. Örgüt, yaz boyunca sürdürdüğü “kesintisiz çatışma stratejisi”nin bedelini ağır ödedi. Zor durumda kalan PKK da müzakere istiyor. Ankara’da Zübeyir Aydar’ın Radikal’de Oral Çalışlar’a ve BBC’ye yaptığı açıklamaların, bu gerçeğin etkisiyle yapıldığı yorumları hâkim.