'İmtiyazları bitirelim'

'Sade vatandaş olmayınca...'
Adalet Bakanı Çiçek, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, savcıların yalnızca 'sade vatandaşları' soruşturabildiğini söyledi. Çiçek, "Geri kalan kısımda yargının eli kolu bağlı" dedi.
Yeni düzenleme ihtiyacı
İmtiyazlılık sorununun aşılması gerektiğini belirten Çiçek, şöyle devam etti: "Bunun için Anayasa değişikliğine ihtiyaç var. Anayasa'yı bu dönemde değiştirip imtiyazlılığı AB standartlarına getirmemiz gerekiyor."

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, savcıların yalnızca sade vatandaşlarla ilgili faaliyette bulunabildiğini, geri kalan kısımda ise yargının elinin kolunun bağlı olduğunu belirterek, "Yasalardaki ayrıcalıkların ortadan kaldırılması ve soruşturma birliğinin sağlanması için Anayasa değişikliğine ihtiyaç var" dedi.
Bakanlar Kurulu, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında üç saat süren bir toplantı yaptı. Avrupa Komisyonu İlerleme Raporu'nun değerlendirildiği toplantının ardından açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Çiçek, "17 Aralık'a kadar tereddüt ettiğimiz, rahatsız olduğumuz konuların açığa kavuşması için çok yönlü çaba içinde olacağız" diye konuştu. Çiçek'in verdiği bilgiye göre, hükümetin öncelik verdiği yasalar arasında belediyeler, İl Özel İdareleri, dernekler, Ceza İnfaz Yasası ve CMUK bulunuyor.
Bakan Cemil Çiçek, Sedat Peker'in yakalanıp serbest bırakılmasıyla ilgili bir soru üzerine de, soruşturma birliğinin bulunmamasının yargının önündeki en büyük engel olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Gereken yasaları çıkarıyoruz. Ancak yargının da sorunları var. Benzer olayların bütününde yargı imtiyazlardan kaynaklanan sorunlar yaşıyor. Bazı kişiler için yargının eli kolu bağlı. Sorun burada. Siyasette de bürokrasi de de aynı sorun ortaya çıkıyor. İmtiyazlılık sorununun aşılması için Anayasa değişikliğine ihtiyaç var. Bu değişikliği bu dönemde yaparak imtiyazlılığı AB standartlarına getirmemiz gerekiyor."