İmzacıların güvencesi de Kılıçdaroğlu

İmzacıların güvencesi de Kılıçdaroğlu
İmzacıların güvencesi de Kılıçdaroğlu
Türkiye son günlerde kimilerinin 'devlet krizi' diyebileceği kadar ciddi sorunlar yaşıyor. Ancak, Türkiye'de yer yerinden oynasa da CHP, parti içinde yaşanan olumsuzluklarla medyanın gündeminden düşmüyor.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

Son olarak Kılıçdaroğlu ’na sert eleştirilerle savaş açan isimlerin başında gelen eski Genel Sekreter Önder Sav’ın Beyaz TV ve Haber Türk kanallarında yaptığı açıklamalar tartışılıyor. Kurultay’ın ‘şölen’ havasında geçmeyeceğini ifade eden Sav, bazı CHP ’li milletvekilleriyle, yöneticilerin üyelikleri hakkında yasal sorunlar olduğu iddiasını ortaya attı. Kılıçdaroğlu dün NTV’de “CHP’deki tüzük tartışmaları partiyi yıpratıyor mu?” sorusuna “Eğer bir tüzük değişikliğini örgütün istediği şekilde, daha demokratik bir yapının oluşması için yapıyorsak bu CHP’yi yıpratmaz, diğer siyasi partilere örnek olur” yanıtını verdi. Benzer bir hava Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’de de var. Tekin, tüzük kurultayı fikrinin ilk olarak Kılıçdaroğlu tarafından dile getirildiğini anımsatarak, “Kılıçdaroğlu eski tüzüğün demokratik olmadığını söylemeseydi, ‘bu tüzüğü değiştireceğiz’ demeseydi belki de kimsenin aklına tüzüğü konuşmak gelmeyecekti” dedi. 

‘Tüzüğe karşılar’ 
Uzun süredir CHP içinde siyaset yapan isimlerin “dışardan gelenler yönetimi ele geçiriyor” kaygısı duymasının normal olduğunu ifade eden Tekin, kurultay sonrasında hiçbir imzacı partilinin dışlanmayacağını söyledi. Tekin şöyle konuştu: “Genel Başkan imzacı delegelerin imzasına saygı duyuyor. Onların haklarını korumak görevimiz ve koruruz. İmzacıların çoğu Kılıçdaroğlu’nu destekleyen isimler. Yani 362 kişiye Kılıçdaroğlu mu başkası mı diye sorarsanız en az 200’ü Kılıçdaroğlu der. Ancak tüzüğü değiştirmek istiyorlar.Kılıçdaroğlu bütün CHP’lilerin güvencesidir. Onların haklarını hukuklarını sonuna kadar savunacağız.” Eski Genel Başkan Deniz Baykal’ı ve ortaya koyduğu tavrı ‘muhalifler’ olarak öne çıkan isimlerden ve bu isimlerin tavırlarından ayrı tutan Tekin, Sav’ın ve diğer isimlerin son çıkışları konusunda ise tepkili: “CHP yönetimi memleketin önemli meseleleriyle uğraşırken, onlar parti içi sorunları yandaş kanallarda parti yöneticilerine hakaretler ederek konuşuyorlar. Bu muhalefet değil kindir. Kinle hareket edilmemeli..” 

Gürsel Tekin, Deniz Baykal ve Önder Sav’ın yöneticilere hakaret ettiklerini söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, kurultay imzacılarının derdinin Kılıçdaroğlu değil tüzük olduğunu söyledi.