İmzalar 301'in kaldırılması için

İnternet ortamında 301. maddenin kaldırılması için yürütülen kampanyaya imza atanların sayısı 10 bini aştı.

İSTANBUL - Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesiyle ilgili değişiklik önerisi bugün meclise gelirken, '301. maddenin tamamen kaldırılmasını' isteyenlerin imza kampanyasında da sona yaklaşıldı. Metne sanatçı, gazeteci, akademisyen, işçi, hukukçu, mühendis ve doktorların da aralarında olduğu 10 binden fazla kişi imza attı. İmzalar Haziran ayının ilk haftasında meclise verilecek ve 7 Haziran'da İstanbul'da büyük bir etkinlik düzenlenecek.

'Irkçılığa ve Milliyetçiliği Dur De' girişimi geçen yıl '301 kaldırılsın, ırkçılar yargılansın' başlıklı bir metin hazırlayıp, hem internet ortamında da hem de elden imzaya açtı.' Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na hitaben yazılan metinde şu ifadelere yer verildi: "Türk Ceza Yasası’nın 301. maddesi Türkiye’nin utancıdır. Bu yasa, içeriği itibariyle devleti ve kurumlarını yurttaşlarına karşı korumakta olan çağdışı bir düzenleme olup, toplumun bütününü ilgilendiren konuların özgürce tartışılamadığı bir ortam yaratmaktadır. Bu durum toplumsal barışı zedelemekte, düşünce farklılıklarını kolaylıkla düşmanlığa dönüştürülebilmekte ve şiddeti körüklemektedir. (...)Düşüncenin özgürce ifade edilmesinin önündeki tüm yasal engellerin kaldırılması, daha demokratik ve özgür bir Türkiye'nin ön koşuludur. Bu çerçevede Türk Ceza Yasası’nın 301. maddesinin kaldırılmasını, ayrıca Türk Ceza Yasası ve Terörle Mücadele Yasası'ndaki düşünce ve ifade özgürlüğünü sınırlayan tüm maddelerin bu doğrultuda yeniden düzenlenmesini TBMM 'den talep ediyorum."

Kampanyaya bugüne kadar imza atanların sayısı 10 bini aştı. Metne imza atanların arasında şu isimler yer alıyor: Sezen Aksu, Müjde Ar, Filiz Akın, Işık Yenersu, İsmail Beşikçi, Kerem Kabadayı (Mor ve Ötesi), Macide Tanır, Mahir Günşiray, Mehmet Ali Alabora, Yılmaz Erdoğan, Altan Erkekli, Mustafa Erdoğan, Bennu Yıldırımlar, Şerif Sezer, Julide Kural, Meral Okay, Tilbe Saran, Zülfü Livaneli, Çağan Irmak, Fatih Akın, Yaşar Kemal, Çetin Altan, Ayşe Kulin, Elif Şafak, Latife Tekin, Perihan Mağden, Leyla İpekçi, Ömer Madra, Baskın Oran, Can Dündar, Mehmet Altan, Murathan Mungan, Naim Dilmener, Adalet Agaoğlu.(Radikal)