'İnce de bu partinin evladıdır'

'İnce de bu partinin evladıdır'
'İnce de bu partinin evladıdır'
Kurultay konuşmasını yapan Genel Başkan Adayı Muharrem İnce salonda protesto edildi. Divan başkanı partilileri uyarıp " İnce de bu partinin evladıdır" dedi. İnce ise protestoculara Türk'e Türk propagandası yapmayın diye karşılık verdi.

CHP 18. Olağanüstü Kurultay'ında  konuşan CHP Genel Başkan Adayı Muharrem İnce konuşmasında sol vurgusu yapıp hem Kılıçdaroğlu hem Erdoğan'ı eleştirdi.  CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce konuşmasında sol vurgusu yaptı. İnce, Bülent Ecevit'in yüzde 42 oy aldığını, bunu sol söylemle yaptığını söyleyerek, partiye sağ kesimden isimler alınmasını sert şekilde eleştirdi. Kılıçdaroğlu'nu "parti içi demokrasi" diyerek başa geldiğini hatırlatan İnce, "Ancak tek adamlığa gidiyor" mesajı verdi. 

"DİKTATÖRE DİRENİŞİ BAŞLATMAK İÇİN BURADAYIM..."

Muharrem İnce'nin konuşmasında en büyük hedef Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan'ın Başbakanlığı dönemindeki söylemleri ve yaptıklarından örnekler veren İnce, bunlara karşı durmak için CHP Genel Başkan adayı olduğunu açıkladı. İnce, "Berkin'in anasını yuhalatanı oradan indirmek için buradayım...İmar peşine düşmüş bir Başbakan'a, Atatürk'e İnönü'ye 'iki ayyaş dedirtmemek için buradayım...Yargıyı kendine bağlayan Cumhurbaşkanı'nı yüce divan'a göndermek için buradayım" dedi. Erdoğan'ın "diktatörlüğe gittiğini" öne süren İnce, "Ben diktatöre direnişi başlatmak için buradayım" dedi.

SOL VURVUSU YAPTI

İnce'nin konuşmasındaki bir diğer vurgu ise, "devrimcilik" vurgusu oldu. "Önce devrimciliğimizi, önce solculuğumuzu hatırlayacağız" diyen İnce, tanınmış isimler yerine davaya inanmış isimlerle yola çıkacağını şu sözlerle ifade etti: "Bana büyük isimler değil, bana büyük davaya inanmış isimler lazım"

MANSUR YAVAŞ'IN ADAYLIĞINI ELEŞTİRDİ
İnce, isim vermeden MHP kökenli Mansur Yavaş'ın son yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapılmasını eleştirdi. İnce, "Parti meclisi'ne beni CHP'li zannederler diye girmeyenleri Başkent'e aday yapıyorsun" diyerek, Yavaş'ın aday yapılmasına yüklendi.

KILIÇDAROĞU'LA KENDİ SÖZLERİYLE YÜKLENDİ
Muharrem İnce konuşmasında, Kemal Kılıçdaroğlu'na kendi sözleriyle yüklendi. Kılıçdaroğlu, "Anlamlı oy kaybı olmadığı için genel başkanlığı bırakmadım" mesajı vermişti. Bunu eleştiren İnce, CHP Genel Başkanlığı'nın değişmesi için tüzük değişikliği önerdi. İnce, "CHP tüzüğünde bundan sonra Genel Başkan ilk iki seçimde, partiyi birinci parti yapamazsa gider. CHP'de artık kimse, genel başkan ne zaman gidecek diye tartışmayacak. tüzükte yazacak, herkes buna uyacak. Biz de ülkenin sorunlarını konuşacağız." dedi. 

"SAĞCILAŞMADAN, SAĞDAN OY ALACAĞIZ.." "Biz bu toplumun sol değerlerle daha mutlu olacağına inanıyoruz" diyen İnce, sağ oyları almak için sağ partilerden isimlerin CHP'ye alınmasını eleştirdi.

"Partimizin evladı ile sağdan soldan, her kesimden oy alabiliriz" diyen İnce, örnek olarak da 30 Mart seçimlerinde kazanılan, kendi seçim bölgesi de olan Yalova'yı örnek gösterdi. İnce, sağ kesimden isimlerin CHP'ye alınmasını ise "seçmeni kandırmak" olarak nitelendirdi.

İHSANOĞLU'NUN YENİLGİSİNİ KILIÇDAROĞLU'NA YÜKLEDİ: "HAZMEDEMİYORUM BU SEÇİMİ..." Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı adayı olan ancak seçilemeyen Ekmeleddin İhsanoğlu'nun CHP tarafından desteklenmesinin sorumluluğunun da Kemal Kılıçdaroğlu'na yükledi.
Ekmeleddin İhsanoğlu'nun da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP tarafından desteklenmesini, "Ben CHP'nin Cumhurbaşkanlığını televizyondan öğrendim" diyerek eleştiren İnce, CHP Genel Merkezi'nin cumhurbaşkanlığı seçimleri için anket yaptığını, kimsenin adını yazmadığı İhsanoğlu'nun anketlerden sonra Genel Başkan tarafından aday gösterildiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu'nu çok sevdiğini, kişisel hiçbir sorununun olmadığını, onun "namuslu bir insan olduğunu" söyleyen İnce, "ama uyguladığı yanlış politikalarla Erdoğan'a cumhurbaşkanlığını hediye etmiştir. Ben buna isyan ediyorum. Hazmedemiyorum. Hazmetmeyeceğim. Hazmedenler hazmetsin" dedi.

DELEGELERE SESLENDİ: "MİLLETVEKİLİ OLMAK MI, DİK DURMAK MI"
Delegelere, özellikle de Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlığı için imza veren CHP'lilere seslenen Muharrem İnce, "Milletvekili olmak mı, dik durmak mı önemli" çağrısı yaptı.

"ASIL DİSİPLİNSİZ KILIÇDAROĞLU"
Genel Başkan adayı olarak çıkmasının "parti içi disiplinsizlik" olduğu yönündeki eleştirilere ise İnce, "asıl disiplinsiz kılıçdaroğlu" diyerek tepki gösterdi. Buna gerekçe olarak da Kılıçdaroğlu'nun Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı için ne parti meclisine, ne CHP örgütüne, ne de CHP TBMM grubunun isteklerini dinlememesini gösterdi. ince, "asıl disiplinsiz kimseyi dinlemeyen, tek başına karar veren Kılıçdaroğlu" mesajı verdi.

"BAŞBAKAN KEMAL" SLOGANLARINA "İNŞALLAH" DEDİ İnce konuşurken, sözü sık sık salondaki Kemal Kılıçdaroğlu lehindeki sloganlarla kesildi.
Salondan gelen "Başbakan Kemal" sloganlarına karşılık İnce'nin de "inşallah" demesi dikkat çekti.
Kılıçdaroğlu lehine sloganlar karşısında "Çetin Altan buna, 'Türke Türk propagandası yapmak derdi" ifadesini kullanan İnce, "Bana burada Başbakan Kılıçdaroğlu diye bağırmanıza gerek yok. Sokakta insanlar bağırıyor mu? Sokağa bakın" dedi. Sloganların sürmesi üzerine, Divan Başkanı Engin Altay "Muharrem İnce, CHP'nin evladıdır. Konuşmasını dinlemek, bu salondaki gerçek CHP'lilere yakışandır" diyerek müdahale etti.


"BAŞBAKAN OLDUĞUMDA...."
İnce, CHP Genel Başkanı olmasının ardından, hedefini Başbakanlık olarak da koydu.
"Kürt sorununu, Alevilerin sorununu, diğer tüm sorunları sol birikimle, sol düşünce ile çözeceğiz" diyen İnce, devletin etnik ya da dini kökenine göre vatandaşlarını ayırmasını eleştirerek şu sözü verdi: "Başbakan olduğumda, istihbarat örgütünün mezhebe, inanca göre yaptığı ayrıma ilişkin belgeleri, Taksim meydanında kendi ellerimle yakacağım...."
İnce, "Aleviliğin tanımını devlet yapamayacak. Sadece saygı duyacak ve haklarını koruyacak" dedi.

TELEFON DİNLEMELERİNE DE DEĞİNDİ: "TELEFONLARI DEĞİL, SÖZÜ DİNLENEN BAŞBAKAN..."
Konuşmasında son dönemde gündemdeki en çok konuşulan konulardan olan, Türkiye'nin Almanya ve ABD gibi ülkeler tarafından dinlendiğine ilişkin iddialara da değinen İnce, "Telefonları dinlenen değil, sözü dinlenen bir Başbakan için buradayım" dedi.

EN ÇOK ALKIŞ ALAN SÖZÜ...
İnce"nin salondan en çok alkış alan cümlesi ise şu oldu: "Bir hırsız, bir çapsız ve pek çok arsıza bırakmasını kabullenemiyorum...."

ERDOĞAN'IN TAKLİDİNİ YAPTI
Muharrem İnce, bir ara Recep Tayyip Erdoğan'ın da taklidini yaparak, en çok kullandığı sözlerden birini, onun gibi söyledi: "Ey CeHaPe..."
Hemen ardından da salonu seslendi; "Benzettim mi? Allah benzetmesin..."
Konuşmasında Erdoğan'ın konuşmalarında yaptığı tarihi yanlışlıklardan da örnekler veren Muharrem İnce, tam karşısında oturup konuşmayı dinleyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na doğrudan seslendi: "Tarih bilmeyen, matematik bilmeyen, coğrafya bilmeyen bir cahile seçim üzerine seçim kaybediyoruz. Ben bunları hazmedemiyorum...bunun okuma yazması yok. Sayın Kılıçdaroğlu, bunu yenemediğiniz için isyan ediyorum".

 

İŞTE İNCE'NİN KONUŞMASININ TAM METNİ

İNCE KONUŞTU: BU ADIMIN SONU BAŞBAKANLIKTIR
Kurultayda ilk olarak konuşmayı Genel Başkan adayı Yalova Milletvekili Muharrem İnce yaptı. İnce konuşmasında "İktidar olmak için devrimciliğimizi solculuğumuzu hatırlayacağız" dedi.
CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce, konuşmasına Hasan Hüseyin Korkmazgül'ün "Acılı bal eyledik" şiiriyle başladı.

Muharrem İnce'nin okuduğu şiir şöyle:

ACIYI BAL EYLEDİK
Bak şu insanların güzelliğine / kaşı destan / gözü destan / elleri kan içinde
Kör olasın demiyorum / kör olma da / gör beni
Damda birlikte yatmışız / öküzü hoşça tutmuşuz / koyun değil şu dağlarda / san kendimizi gütmüşüz / hor baktık mı karıncaya / kırdık mı kanadını serçenin / vurduk mu karacanın yavrulusunu / ya nasıl kıyarız insana
Sen olmasan öldürmek ne / çürümek ne zindanlarda / özlem ne ayrılık ne / yokluk ne yoksulluk ne / ilenmek ne dilenmek ne / işsiz güçsüz dolanmak ne / gün gün ile barışmalı / kardeş kardeş duruşmalı / koklaşmalı söyleşmeli / korka korka yaşamak ne
Kahrolasın demiyorum / kahrolma da / gör beni
Kanadık toprak olduk / çekildik bayrak olduk / döküldük yaprak olduk / geldik bugüne

UMUT BİR İDDİADIR"
İnce, konuşmasında 'umut' vurgusu yaptı.
"Yaşama biçim vermektir umut" diyen İnce, "Umut varsa, zorluk, bahane yoktur. Umut varsa aşılması gereken engeller, yapılması gereken işler vardır" dedi.
Umut bir başlangıçtır. Umut bir inandırmaktır. Umut yaşama biçim vermektir. Umut varsa zorluk yoktur. Umut varsa yapılması gereken işler vardır
Bizim içim bahane yoktur. Bizim için imkansızlıktır yoktur. Zorluk yoktur, engel yoktur
Yürüyeceğiz hep beraber. Umuda koşanlarla yürüyeceğiz. Ülkemiz insanına en güzelini vermek için varız. Düğümleri çözmek için varız. Karanlığı,esareti bitirmek için buradayız

CHP GENEL MERKEZİ'NİN IŞIKLARI SABAHLARA KADAR YANACAK Benim iddiam: Ben genel başkan olduğumda CHP’nin genel merkezinin ışıkları sabah kadar yanacak onun için buradayım.Seçim akşamları genel merkezlerin önünü cenaze evine değil, bayram yerine döndürmek için buradayım. Berkin’in anasını yuhalatan adamı oradan indirmek için oradayım.Çocuklarımızı istemedikleri okullara kaydedilmemesi için buradayım
Özgürlük diyenleri gazlatmamak için buradayım. Önce CHP'de demokrasiyi kuracaklarını vurgulayan ince şunları dile getirdi:
ÖNSEÇİM YAPACAĞIZ
Bütün adayları önseçimle belirleyeceğiz. Genel Başkanın ne zaman gideceğini tüzüğe yazacağız. İktidar yapamayan gidecek. Hiç bir genel başkan anlamı oy kaybından bahsedemeyecek. CHP rakiplerinin karışmasından, medet uman bir parti olmayacak.


ÖNCE SOLCULUĞUMUZU HATIRLAYACAĞIZ
Bir başbakanın Atatürk’e ve İsmet İnönü’ne “İki ayyaş” dedirtmemek için buradayım
Komşularımızı sıfırlatmamak, gençlerimizi örgütlere kaptırmamak için buradayım
Evindeki paraları sıfırlayan, hırsızlığı kapatmak için yargıyı kendine bağlayan cumhurbaşkanını Yüce Divan'a göndermek için buradayım
Gençlerimize özgürlük şarkıları söyletmek için buradayım
Özgürlük demek için, ekmek demek için buradayım
Diyarbakır’dan Rize’ye kardeşlik türküsü söyleyeceğiz
Halayı omuz omuza çekeceğiz
Önce devrimciliğimi önce solculuğumuza hatırlayacağız
Ben yola çıkarken büyük isimlerle çıkmadım
Büyük isimlerle ilgilenmiyorum
Bana büyük davaya inanmış isimler lazım
Örgütümüze güveneceğiz

İLK İKİ SEÇİMDE SEÇİLEMEYEN GİDER
Artık bu partide başkanın ne zaman istifa edeceğini tüzük yazacak, başkan partiyi birinci partiyi yapamazsan gidersin yazacak
Bu sayın Kılıçdaroğlu için de geçerli olacak benim için de geçerli olacak
İlk iki seçimde seçilemeyen gider!
Artık millet CHP’nin genel başkanı ne zaman gidecek diye bekleyemeycek
Hiçbir genel başkan iktidar yapamazsan gidersin tüzüğü karşısında, anlamsız bir oy kaybından söz edemeyecek
Artık CHP rakiplerinin karışma ihtimalinden Arınç ve Erdoğan’ın kavgasından medet uman bir parti olmayacak

SAĞ VE SOL AÇILIMINI TARTIŞMALIYIZ

Sağ ve sol açılımını tartışmalıyız
Sağa yatkın kişiyi seçelim, oylar çantada keklik
Bu sağcıyı öne sürdüm hadi şimdi oltaya diyoruz
Bu mantığı doğru bulmuyorum
Bu milletin sol değerleriyle daha mutlu olacağına inanıyoruz
90 yıllık parti, kendi başkentinden bir aday bulamıyorsa yazıklar olsun!
Ben şimdi CHP’nin parti meclisine girersem beni CHP’li sanarlar diyeni aday yapıyorsak hepimize yazıklar olsun!
Partiye yeni isimler kazandırmaya evet ama değerlerimizden uzaklaşmaya hayır!

SAĞDAN NASIL OY ALACAĞIZ
Biz nasıl oy alacağız? Nasıl sağdan oy alacağız?
Bireyi önemseyerek, bireye saygı duyarak, haklarını özgürce kullanmasını yaratarak…
Ecevit yüzde 42’yi nasıl aldıysa biz de öyle alabiliriz
CHP ırmağa benzer
CHP’nin bu kaynağı kuvayi milliye ruhudur

YALOVA'DA SAĞCILAŞMADAN SAĞDAN OY ALDIK
Sonradan kaynağa katılan beni sorgulayamaz, haddi değil
Sonradan katılan dereler ruh vermek için gelir
Merkez sağdan gelen arkadaşlarıma sesleniyorum:
Laiklik konusunda, yaşam biçimi konusunda hiçbir farkımız olmayan arkadaşlarımıza sesleniyorum:
Hiç kaynağımız bir, kökümüz bir…
Sorun partisine katkısı olmamış, başaramamış kişileri CHP’nin kurtarıcı olarak görmesidir, başarısızlık bu yüzdendir
Şımarıklık yapıyor değilim ama her yerden oy alabiliriz
Seçimler iptal olduğunda Yalova’da herkes oradaydı
Sağcılaşmadan sağdan oy aldık!

CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZI TV'DEN ÖĞRENDİM
Son yaşadığımız seçim cumhurbaşkanlığı seçimi
Bu seçimde içimde yara olan bir olay anlatacağım:
TV’den öğrendim cumhurbaşkanı adayımızı

BİRİNİZ EKMELEDDİN İHSANOĞLU YAZDINIZ MI?
Meclis üyeler bilmiyor, vekiller bilmiyor sadece genel başkanımız biliyor
Meclis üyelerine anket yapıldı
Size anket yapıldı kimi cumhurbaşkanı görmek istersiniz diye
Biriniz Ekmeleddin İhsanoğlu yazdınız mı?
O zaman o anketi neden yaptınız?
Ayrıca dik durmak önemli
Dik olsanız da listede olacağınız da tartışmalı

EKMELEDDİN İHSANOĞLU İSMİNİ GÖRDÜĞÜMDE YÜZDE YÜZ BAŞARISIZLIK DEDİM Kılıçdaroğlu 'risk aldım' dedi
Ekmeleddin İhsanoğlu ismini gördüğümde bu yüzde yüz başarısızlık dedim
Tayyip Erdoğan gibi birinin karşısına miting yapamayan birinin kazanmasını nasıl düşünürsün
Bu risk almak değil, bu öngörüszlük, bu siyaseti bilmemektir
Olan oldu, aday yapıldı
Şimdi dedim yine kurtarabiliriz
Yöntem değişikliği önerdim

MHP AYRI ÇATI ÇIKARSIN DEDİM, SAKALIM OLMADIĞI İÇİN DİNLETEMEDİM
Dedim ki:
MHP ile çatı kurmayalım, MHP ayrı çatı çıkarsın
Birden fazla aday çıkaralım dedim
Sakalım olmadığı için dinletemedim
İsim önermedim matematik önerdim

HAZMEDEMİYORUM
Önerim kabul gmrseydi Erdoğan bugün cumhurbaşkanı olamayacaktır
Atatürk düşmanı bir adam
Bu adam orayı bile yıkıyor, oranın bile kurallarını değiştiriyor
Hazmedemiyorum bu seçimi hazmedemiyorm

KILIÇDAROĞLU'NU KİŞİ OLARAK ÇOK SEVERİM Kılıçdaroğlu’nun kişi olarak çok severim, kendisiyle kişisel hiçbir sorunum yoktur
Namuslu bir adam olduğundan hiç şüphem yok
Uyguladığı yanlış politikalarla cumhurbaşkanlığı hediye etmiştir
Ben buna isyan ediyorum

DİSİPLİNSİZLİĞİ YAPAN KILIÇDAROĞLU
Disiplin diyor şimdi genel başkan
Disiplinsizliği yapan Kılıçdaroğlu’dur

SİPARİŞLE MASAYA YUMRUK VURURSANIZ ELİNİZ ACIR
Bir gazetede vardı. Kılıçdaroğlu, “Elimi masaya vuracağım” demiş
Sayın Kılıçdaroğlu, siparişle masaya yumruk vurursanız sadece eliniz acır, kimse korkmaz
Siz demediniz mi bu partide korku duvarlarını yıkmaya geliyorum diye

BÜTÜN SALONLARI ARADIM BOŞMUŞ

İlk başkan seçildiğinizde 40 bin kişiye seslendiniz
Yazık değil mi düğün salonunda kurultay yapıyoruz
Salonlar doluymuş, bütün salonları aradım boşmuş


SOPAYLA DİSİPLİN OLMAZ
İşler kötüye gidiyor. Parti başarısızlığa doğru gidiyor
Parti üyeleri sizin iktidar olacağınıza inanırsa disiplin kendiliğinden olur zaten
Sopayla disiplin olmaz. Disiplin başarıya odaklanmayla olur
Seçimde seçmenlerimiz tıpış tıpış değil koşa koşa oylarını kullanmaya gitmeli
Basın bizi desteklemiyor, paramız yok bunlar bahanemizdir
Başarıya inanan bir CHP’dir benim amacım
Benim amacım umudun CHP’si, başarının CHP’sini yaratmaktır

KILIÇDAROĞLU TEK ADAMLIĞA GİDİYOR
İsmet Paşa’ya bir gün laf atıyorlar: Tek adam, diktatör diyorlar
Ben tek adamlıktan demokrasiye geldim, siz demokrasiden tek adamlığa gitmek istiyorsunuz diyor
Sayın Kılıçdaroğlu tek adamlığa gidiyor aramızdaki fark bu
Türkiye’de bir zalim diktatörleşiyor
Bu zalim diktatörleşiyorsa direniş haktır!

KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ Balkonlardan konuşan o faşist lideri susturmak için buradayım
2015 seçimlerim bir kader seçimi olacaktır
Köprüden önce son çıkıştır bu seçim
CHP yüzde 24 oy alırsa, Erdoğan başkan olacak
Ondan sonra CHP’ye kimin başkan olacağının hiçbir önemi olmayacak
Eğer sokakta bakkal, terzi, marketini, kuaförünüz size diyorsa Kılıçdaroğlu başbakan olacak tamam ama demiyorsa bir umudun yanına gelin!
Halkın umudu Kılıçdaroğlu ise inanın sizin kadar ben de sevinirim ama sokak böyle demiyor
2010’da böyle diyordu ama artık demiyor
Salondan Başbakan Kemal sloganları atılınca İnce slogan atanlara şöyle seslendi:

''BAŞBAKAN KILIÇDAROĞLU'' DİYE BAĞIRMANIZA GEREK YOK
Çetin Altan yazsaydı bunu şöyle yazardı: Türk’e Türk propagandasına gerek yok bana burada “Başbakan Kılıçdaroğlu” diye bağırmanıza gerek yok
Sokakta bağırıyor mı ona bakın işse .Bana ne propagandası yapıyorsunuz Bana AKP ’liler laf atınca şaşırmıyorum da
Siz kardeşlerim bana laf atınca mı şaşıracağım.Hepiniz benim kardeşlerimsiniz
Bu hava seyre gelmez yoldaşlar Gelecek zor olur


ALEVİLİĞİN TANIMINI DEVLET YAPAMAYACAK
Daha özgür, daha mutlu bir Türkiye için 2023’e Türkiye’yi biz hazırlayacağız
AB’yi biz tamamlayacağız
Biz bu yolculukta önce kendi iç sorunlarımızı çözeceğiz
'Affedersiniz bana Ermeni dediler' diyen çağ dışı bir kafa bu sorunları çözemez
Alevi ve Kürt sorununu sol birikimle çözeceğiz
Benim genel başkanlığımda Aleviliğini tanımını devlet yapamayacak, sadece saygı duyacak
Ekonomi önceliğimiz olacaktır
Önce ekmek diyeceğiz

AVM YAPMAK MI EĞİTİME DESTEK VERMEK Mİ
Bu toplumun sorunlarını beraber çözeceğiz
Bu büyük yürüyüşü başlattık
Son durak başbakanlık
AVM yapmak mı eğitime destek vermek mi önemli
Üretmek ve paylaşmak birbirinin tamamlayıcısıdır

KILIÇDAROĞLU'NA BÖYLE BİR ADAMI YENEMEDİĞİNİZ İÇİN İSYAN EDİYORUM

Her girdiği seçimi kazanan o adam var ya Recep Tayyip Erdoğan
Bir gün prompter bozuldu cam bozuldu donakaldı
Eyy CHP diyor
Allah benzetmesin!
Malazgirt’ten örnek veriyor
Bu da adam dedim palavracı
Bu ne anlatıyor dedim
Cahil bir adam
O zamanlarda top yok ki dedim
Bunun okuma yazması yok
Kılıçdaroğlu'na böyle bir adamı yenemediğiniz için isyan ediyorum
Böyle bir adamı yenemediğiniz için haykırıyorum ben
Dedem de şehittir benim dedi
Böyle bir belge yok
Bir cahile seçim üzerine seçim kaybediyoruz

ERKEK BAŞ KADIN KOL OLMAYACAK
Sürekli seçim kazanan bir yalancıyı kabullenemediğim için buradayım
Bu partide erkek baş, kadın kol olmayacak
Şimdi değişim zamanıdır, değişim zamanıdır
Bir kadın değişirse dünya değişir unutmayın!
Reyhanlı’da ölülerimiz üzerinden bile siyaset yapan cahillere karşı koymak için buradayız
İnsanları yakarak öldürenlerin zaman aşımı kararına hayırlısı olsun diyecek kadar merhametsizi durdurmalıyız
Başbakan’a dokunmak ibadettir diyen bir cehaleti yok etmek için buradayız
AKP tarafından dizayn edilen medya bize diyor ki: Kendiniz olmayın, bizim gibi düşünün bizim değerlerimize inanın
Değişeceğiz, gelişeceğiz ama asla yabancılaşmayacağız
Şimdi diyorum ki sizlere.
Biz bu salonda bir İstiklal mücadelesi
Arka binamızda ise İstik-Bilal mücadelesi veriliyor
Böyle bir ortamda bizler ne yapacağız?

ANLAMLI OY KAYBI DEĞİL CHP'NİN İKTİDARINI VAAT EDİYORUM

Çalmayacağız, çaldırmayacağız, cesur olacağız, çalışkan olacağız
Anlamlı oy kaybı değil, CHP’nin iktidarını vaat ediyorum
Bu büyük yolculuğa bir adımla başladım
Bütün büyük yolculuklar ir adımla başlar
Bu yolculuk başbakanlıkta bitecek
Buna sokak da inanıyor siz de inanın