İnce'den AKP'ye aday önerisi: Costner

İnce'den AKP'ye aday önerisi: Costner
İnce'den AKP'ye aday önerisi: Costner
CHP'li İnce'den AKP'ye aday eleştirisi: Yalova'da birinci sıraya İbrahim Kutluay'ı, ikinci sıraya Kevin Costner'i koysunlar

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, " AKP , Yalova’da, İbrahim Kutluay’ı bire koyacaksa Kevin Costner’i de ikiye koysun. İthal öğretmen getiriyorlar, ithal milletvekili de getirsinler" dedi.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, " Türkiye ’den AKP manzaralarını anlatacağım" derken bu iktidar döneminde liyakatın yerini partizanlığa bıraktığını iddia etti. İnce, "Dedikodularla iş yapmam, belgelerle çalışırım" dedi. Devlet Memurları Kanununun 7. maddesini hatırlatan İnce, Devlet memurlarının siyasi partiye üye olamayacağını ve siyasi parti faaliyetlerine katılamayacağını belirterek, şöyle dedi:
"Giresun İl Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlık Teknisyeni (Nevzat Sarıyıldız), AKP döneminde hastane müdür yardımcısı yapılıyor. Bu kişinin AKP’nin Siyaset Akademisinden de diploması var."

-BELGEYİ GÖSTERDİ-

İnce, basın toplantısında Nevzat Sarıyıldız’a, AKP Siyaset Akademesi’nden verilen sertifikayı da basın mensuplarına gösterdi. İnce söz konusu belgenin altında Başbakan’ın imzasının olduğunu söyledi.

-"TELEFONUNUN DİNLENİP DİNLENMEDİĞİNİ SORDU"-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle telefonlarının dinlenip dinlenmediğine dair yaklaşık 13 ay önce soru önergesi verdiğini hatırlatan İnce, "Cep telefonlarımı ve TBMM’deki makam telefonlarını sordum. ’Ben dinleniyor muyum’ diye kendimi sordum. Başbakan adına Adalet Bakanı yanıt verdi ve gerçek gizlendi, sorulan sorulara yanıt verilmedi. 16 Eylül 2010 yılında bir soru önergesi daha verdim. Yine Adalet Bakanı yanıtladı ve yine yanıt verilmedi. 15 Şubat 2011 tarihinde Adalet Bakanlığı’na Bilgi Edinme’den müracaat ettim. Adalet Bakanı yine yanıt veremedi."

-"(BABACAN), BAŞBAKAN’I YALANLADI"-

"Başbakan desteksiz atmaya bayılıyor" diyen İnce, Başbakan’ın 31 Ağustos 2010’da Tekirdağ’da yaptığı konuşmada, "Rahmetli Adnan Menderes geldi, tamtakır durumdaki Hazineyi’yi doldurdu, bunlar darbeyle gelip merhumu malum idam ettiler, ondan sonra da Hazine’yi boşalttılar" dediğini hatırlattı. Söz konusu konuyu Başbakan’a sorduğunu ifade eden İnce, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan yanıt geldiğini belirterek, şöyle dedi:
"Sayın Başbakan’ı yalanlıyor bu, yani 1950 yılında tamtakırmış 1960’da dolu bırakmış bütçeyi, Başbakan böyle söylüyor. Tam tersi ortaya çıktı. 1950 yılında altın rezervi 1,5 milyar dolar, 1960’da 1,3 milyar dolar. Sayın Babacan’ın imzasıyla Sayın Başbakan’ın nasıl halkı yanılttığını belgelemiş olduk."

-BÜYÜKANIT HAKKINDAKİ İDDİA-

Bir basın mensubunun, "Dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın gazeteciyi dinlettiği ifade ediliyor, ne diyorsunuz?" sorusuna CHP Grup Başkanvekili, "Bu ülkenin yönetimi, haberleşme özgürlüğü eski Genelkurmay Başkanından ya da yeni Genelkurmay Başkanından sorulmaz. Bu ülkede haberleşme özgürlüğünü ben Başbakan’dan sorarım" dedi.

-TÜSİAD’IN ANAYASA TASLAĞI-

TÜSİAD’ın Anayasa taslağı ile ilgili soruya da İnce, "TÜSİAD’ın Anayasa ile ilgili görüşlerini basından okudum. Ayrıntı bilmediğim için değerlendirme konumunda değilim" demekle yetindi.

-"YAKIŞMADI"-

BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel’in polise tokat atmasını ise İnce, "Yakışmadı, olmadı" diye değerlendirdi.

-"DOKUNULMAZLIK SINIRLANDIRILMALI"-

Dokunulmazlıklar konusundaki bir soruya da İnce, şöyle dedi:
"Biz geçen dönem 22. Dönemde de milletvekiliydik, hepimiz dokunulmazlıkların kaldırılması için müracaat ettik. Hatta 22. Dönemde aday olduğumuzda taahhüt verdik. Dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde oy kullanacağız diye, daha milletvekili olmadan önce, adayken bu taahhütnameyi verdik. Biz bunun arkasındayız. Dokunulmazlıkların kaldırılması değil, sınırlandırılması."

-"AKP YALOVA’DA İKİNCİ SIRAYA COSTNER’İ KOYSUN"-

Bir basın mensubunun, "AKP’nin Yalova’da İbrahim Kutluay’ı aday göstereceği ifade ediliyor, ne diyorsunuz?" sorusuna İnce, şöyle dedi: "Yalova küçük bir ildir, butik bir ildir. Şöhretli peşindeler biliyorum. Ama açılım politikasına Kevin Costner’da destek vermişti. Bence İbrahim Kutluay’ı bire koyacaklarsa Kevin Costner’i de ikiye koysunlar. İthal öğretmen getiriyorlar, ithal milletvekili de getirsinler. Onların çabaları boşuna. Yalova halkı baskılara boyun eğmez, ittifaklara, kumpaslara aldırmaz. Benim korkum yok."

-"TBMM’DE TÜRBAN OLMAZ"-

Bir basın mensubunun, "TÜSİAD’ın taslağında vekillerin başörtüsü takabileceği ifade ediliyor, ne diyorsunuz?" sorusuna İnce, "TBMM’de olmamalı. Okulda olmamalı. Hastanede olmamalı. Yargıda olmamalı. Liseyi bitirmiş bir genç özgürdür üniversitede artık okurken ona karışmamız lazım" dedi.
"Üniversitede olabilir mi?" sorusuna da İnce, "Yani olabilir, Üniversite özgür bir ortam" dedi. (ANKA)