İncirlik'ten çok asker geçmiş

ABD'nin, Irak'taki askerlerin rotasyonu için İncirlik'i TBMM kararı olmaksızın kullanıp kullanmayacağına ilişkin tartışma sürerken Macaristan, Polonya ve İtalya'nın da İncirlik'ten Irak'a asker sevk ettiği ortaya çıktı.

ANKARA - ABD'nin, Irak'taki askerlerin rotasyonu için İncirlik'i TBMM kararı olmaksızın kullanıp kullanmayacağına ilişkin tartışma sürerken Macaristan, Polonya ve İtalya'nın da İncirlik'ten Irak'a asker sevk ettiği ortaya çıktı. ABD'nin başvurusu üzerine 23 Haziran 2003'te 'gizli' kaydıyla alınan Bakanlar Kurulu kararıyla İncirlik Üssü'nü askeri kullanım için açan hükümet, koalisyon güçleriyle işbirliğini sürdürecek.
İncirlik'in ABD tarafından nasıl kullanılacağına ilişkin detayların ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman ile ondan sonra gelen ikinci bir heyetin Türk Dışişleri ile Genelkurmay'da yaptıkları görüşmelerde netleştirildiği belirtildi. Dışişleri ve Genelkurmay yetkilileri, ABD'ye "Askerlerinizin geçişi için TBMM kararına ihtiyaç yok. 1483 sayılı BM kararına dayalı Bakanlar Kurulu kararı geçerli" dedi.