İran'dan ABD ile işbirliği sinyali

Irak’ta radikal İslamcı Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) saldırıları sürerken İran’dan örgüte karşı ABD ’yle işbirliği yapabilecekleri sinyali geldi. Basın toplantısında konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran’ın Irak’a yardım etmeye hazır olduğunu, ancak asker göndermeyeceğini açıkladı. Ruhani, IŞİD’e karşı ABD ile işbirliğinin, bu ülkenin Irak veya başka yerlerdeki terörist gruplara karşı harekete geçmeye başlaması halinde düşünülebileceğini söyledi.
Maliki’den firarilere tehdit
Irak Başbakanı Nuri el Maliki de dün Irak devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, “Ordudan firar edenler dönmemeleri durumunda idam da dahil sert cezalara çarptırılacak” dedi. IŞİD’in tehdit ettiği başkent Bağdat’a 100 km uzaklıktaki stratejik Samarra kentindeki subaylara da seslenen Maliki, “Gönüllü gruplar birkaç saat içinde ulaşacak ve Samarra hainlerin ayak bastığı topraklara doğru harekete geçmek için kalkış noktası olacak” diye konuştu. Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin sözcüsü Tümgeneral Kasım Ata da Salahaddin vilayetinin kuzeydeki bölgelerinin büyük çoğunluğunu IŞİD’den geri aldıklarını söyledi.
Duri’nin oğlu öldürüldüIrak ordusu dün IŞİD’in ele geçirdiği Tıkrit kentinde bir eve düzenlediği baskında 50 kişiyi öldürdü. Ölenler arasında Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in yardımcısı İzzet el Duri’nin oğlu Ahmet İzzet el Duri’nin de olduğu bildirildi. Operasyon Irak Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının kente yönelik düzenlediği saldırıdan sonra gerçekleşti. Ordunun IŞİD’e karşı geçekleştirdiği baskınlarda da Bağdat’ın kuzeyinde Selahaddin vilayetine bağlı Ishaki kasabası ele geçirildi.
İncirlik gündeme gelebilir
Amerikan New York Times gazetesine göre Amerikan hava gücü, IŞİD’in geriletilmesinde önemli rol oynayabilir. Analizde uçakların, İncirlik Hava Üssü’nün olduğu Türkiye ve Irak’a komşu ya da yakın diğer müttefik ülkelere konuşlandırılabileceğini öne sürdü. Musul’u yöneten Sivil Komiteler’in Sözcüsü Ghanim el Aabed Erbil’de düzenlediği toplantıda Musul’u IŞİD’in değil Saddam Hüseyin yanlılarının ele geçirdiğini ileri sürdü. {DIŞ HABERLER }