İşçiler CHP İstanbul İl Başkanlığı binasını işgal etti

İşçiler CHP İstanbul İl Başkanlığı binasını işgal etti
İşçiler CHP İstanbul İl Başkanlığı binasını işgal etti
Sarıyer Belediyesi'nde çalışan taşeron işçiler, tazminatları verilmeden atıldıkları gerekçesiyle CHP İstanbul İl Başkanlığı binasının giriş kapısını zincirle kilitledi. CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın'ın da içeride olduğu öğrenildi.

RADİKAL -  Sarıyer Belediyesi'nde çalışan taşeron işçiler, tazminatları verilmeden atıldıkları gerekçesiyle, CHP İstanbul İl Başkanlığı binasının giriş kapısını zincirle kilitledi. CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın'ın da içeride olduğu öğrenildi.

Bir taşeron firmaya bağlı olarak Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde işçi olarak çalışan 16 kişi, tazminatları verilmeden işten çıkarıldıkları gerekçesiyle 2 gün önce Kağıthane Sanayi Mahallesi'ndeki CHP İstanbul İl Başkanlığı binasına gelerek işgal etmek istedi. Sarıyer Belediyesi'nden bir yetkiliyle görüşerek, iki gün sonra işlerine dönecekleri ve tazminat haklarını alacaklarına dair tutanak imzalayan işçiler, eylemden vazgeçti. 

İşçiler, tutanakta belirtilen sözlerin yerine getirilmediği gerekçesiyle, bugün öğle saatlerinde CHP İstanbul İl Başkanlığı binasına tekrar geldi. Akşam saatlerine kadar burada bekleyen işçiler, mesai bitimine rağmen söz konusu tutanağın işleme konulmaması üzerine, binanın giriş kapısını zincirle kilitledi. Bina personelini de uzun bir süre dışarı çıkarmayan işçiler, akşam saatlerinde personelin binayı terk etmesine izin verdi.

KARAYALÇIN İÇERİDE KALDI
CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın'ın içeride kaldığı öğrenilirken, işçiler haklarını geri alana kadar binadan çıkmayacaklarını söyledi. 

Bina içinde bulunan işçilerden Güven Darcanlı, Sarıyer Belediyesi'nde çalışan 16 taşeron işçiden biri olduğunu belirterek, “Yılbaşında hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldık. 2 Ocak 2015 tarihine kadar parklarda çalışıyorduk. Çıkış yaptıklarından haberimiz yoktu. 26 Ocak Pazartesi il yönetimine geldik, önce burayı işgal ettik. Fakat Belediye Başkan Yardımcıları geldi, İl Yöneticileri geldi, burada bir mutabakat imzaladılar. Mutabakat şu anda gördüğünüz gibi camda duruyor. Kendi imzaları... Biz kendilerine şunu söyledik; 'Yapamayacağınız şeyin altına imza atmayın, haklarımızı verin' dedik. Kendileri imzaların arkasında durmadılar. Bugün saat 09.00'da buraya girdik. 18.00 itibari ile işgal ettik. Bu direnişimiz sadece burası içindir. Tüm taşeron işçiler içindir. Hakkımızı alana kadar buradan çıkmayacağız" diye konuştu. 

Eşiyle birlikte işten atıldığını ifade eden Serpil Gökcan Darcanlı ise şunları söyledi: 

“3 ay önce eşimi işten çıkarttılar. Çadırda kaldık. Sonra tekrar işbaşı yaptırdılar, bu yılbaşı günü tekrar işten çıkardılar. Pazartesi günü buraya gelindi. Burada sözleşme oldu, işe geri alınacak denildi. Sadece haklarımızı istedik diye işten çıkarttılar. Biz de böyle bir eyleme başvurduk. Sabah saat 09.00'dan beri buradayız. Kimse bizimle gelip konuşmadı. İmzaların hepsi buraya atıldı. Diyecek başka bir şeyimiz yok. Sadece şunu diyorum, 'İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız."

Binadaki parti yetkililerinin çıkmasına izin veren işçilerin eylemi devam ediyor.

KARAYALÇIN: İŞGAL SÖZ KONUSU OLMAMIŞTIR

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın eylemcilerle birebir görüşüp, konuyla ilgili gece saatlerinde yazılı bir açıklama yaptı.

"SORUNUN ÇÖZÜLMESİ İÇİN YÜRÜTÜLEN GÖRÜŞMELER SONUÇLANMIŞTIR"

Murat Karayalçın yazılı açıklamasında, "Sarıyer Belediyesi'ne yapan taşeron bir firma ile 16 işçisi arasında yaşanan sorunun çözülmesi için 3 gündür İl Merkezimizde yürütülen görüşmeler sonuçlanmıştır. CHP binasının işgali gibi bir durum söz konusu olmamıştır. İl Başkanı olarak sorunun çözümüne kadar il binasında kaldım. CHP binaları tüm yurttaşlarımız için hak arama yeridir. Sorunların çözümüne katkıda bulunmak da bizlerin görevidir" dedi. (DHA-CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/128288512828855

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BU ÇELİŞKİ DEĞİL Mİ? - Sebodil

  CHP niçin ilkeleriyle çelişiyor? Taşeron firmalara hem karşı olacaksın hem de onlarla çalışacaksın? Karayalçın Ankara'da başarılı olamadı.İstanbul'da olabilir mi? Kesinlikle bir katkısı olamaz diye düşününüyorum. Zincirli kapı olacakları gösteriyor.Selam,sevgi ve saygılar

  chp den medet ummak - t1u2n3a4

  yunanistan da sriza nın seçim başarısından sonra türkiye nin sriza sı olarak chp gösteriliyor veya olduğu algısı yaratılıyor. işte size türkiyenin srizası.

  işcilerin haklarını verin. - bizeke

  Bu yazı işcilerle doğrudan ilişkili değildir.Ancak ilişkili olduğu yer Sarıyer Bahçeler ve parklarla ilgilidir .Bu nedenle de bu yazıyı yazmayı gerekli gördüm. Sarıyer ilçesinde bazı parklara YAŞAM EVLERİ adı altında yerler açıldı. Ancak havalar iyi olduğu zamanlarda buralarda davul zurnalarla düğünler yapılmakta ve tüm semti gürültü kirliliğine maruz bırakmaktadır. Meskun mahallerden uzakta olduğunda belki çıkan gürültü bir sakınca doğurmayabilir. Ancak Yeniköy Bağlar meviki ile Ferrahevler arasında Mimar Sinan parkı denilen evlerin arasında bulunan bu yaşam evinde Gürültü ile mücadelede çıkarılan tüm hukuki mevzuata aykırı gürültü çıkarılmakta konserler.düğünler yapılmaktadır. Havaların güzelleşmeye başladığı zamanlarda bu tantana tekrar başlamaması için ilgililerin önlemalmalarını aksi takdirde görevlilerin bu önlemi almadıkları takdirde haklarında yasaların emrettiği üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunacağımızı şimdiden belirtirim.

  sosyal demokrasi(!) - aysberg

  AKP iktidarı pek bilindiği gibi "insan" unsurunu önemsemediği için bu politikanın doğal sonucu olarak "işçi"yi de önemsememiştir. İşçilerin özlük hakları günbegün ellerinden alınırken kamuoyu karşısında pek bir beceriksiz olan muhalefetler de seyirci kalmışlardır. Siyaseti sadece iktidar kavgalarından ya da övgü, methiye, vaat, muhalefet gibi kavramlarla algılayan zihniyet halka uygun siyasetler üretmekten acizkar kalmaktadırlar. Mevcut yapılanmanın içinde gerek parlementoda gerekse yerel yönetimler aracılığıyla hiçbir siyasi oluşumdan sosyalist davranış modellerini sergilemeleri beklenmemektedir. Ancak AKP'den sonra siyasi erk etkinliği olan CHP'nin adında ve söyleminde yer alan sosyal demokratlık algısının pratikte cevaz bulamaması oldukça üzücü... Bilmekteyiz ki özellikle yerel tercihlerde mevcut iktidar karşısında güçlü olan yapıyı zorunlu olarak tercih edip insani koşullarını bir nebze de olsa arttırmanın umuduyla CHP tercih nedeni olmuştur. Bu tercihlerin buşekilde sonuçlanması onlara umut bağlayanlar için hüsran verici... Bu tablodan da şu çıkmaktadır; AKP ya da CHP... Halka yönelik, işçiye yönelik adımlar atılmadığı sürece birbirlerinden farklı pratikler olmayacaktır.

  Cehapeye kaldiysa millet - user923089

  Olurda millet cehapeye kaldiysa hergunu iskence olur.Allah ismet etmesin.Birde isci haklarindan,sol siyasetten bahsederler.Yaziklar olsun size