'İşçiler kendini yönetebilir'

İstanbul Esenyurt'tan bağımsız belediye başkan adayı olan 26 yıllık iplik işçisi Sakine Gürbüz, bir işçinin, üstelik bir kadın işçinin kent yönetimine talip olabileceğini göstermek için adaylığını koyduğunu söylüyor.

İSTANBUL - İstanbul Esenyurt'tan bağımsız belediye başkan adayı olan 26 yıllık iplik işçisi Sakine Gürbüz, bir işçinin, üstelik bir kadın işçinin kent yönetimine talip olabileceğini göstermek için adaylığını koyduğunu söylüyor. Emekçilerin yoğun olarak yaşadığı Esenyurt'ta, işçilerin, kadınların ve çocukların önceliklerine göre bir belediyecilik anlayışını savunduğunu anlatan Gürbüz'e, Birleşik Devrimci Sosyalist Kampanya adı altında pek çok işçi ve sosyalist destek veriyor. Gürbüz, şunları söylüyor:
"Bugünkü belediye, çöp toplama ve temizlik hizmetleri, emlak vergisi tahsilatı, inşaat ruhsatı verme yetkisi gibi işleri ve bir dizi ihaleyi özel şirketlere veren bir patron gibi. Belediye, çoğunluğu emekçi olan Esenyurt halkının yol, su, konut, ulaşım, sağlık gibi doğrudan ihtiyaçlarını karşılamak için değil, kâr etmeyi amaçlayan kapitalist bir şirket gibi çalışıyor. Biz, tüm önemli kararların halkın söz ve oy hakkıyla katıldığı genel meclis toplantılarında alınması gerektiğini savunuyoruz. Belediyelerin bütün faaliyetleri, defterleri ve kayıtları halkın denetimine açık olmalı."
Aydınlardan destek alıyor
Halkın 'işçi aday kazanamaz' önyargısını kırması ve artık kötünün iyisine oy vermekten vazgeçmesi gerektiğini savunan Sakine Gürbüz, "İşçilerin kendi kaderleri hakkında söz söylemesi, artık sermaye partilerine ve onların bildik siyaset yapma biçimlerine karşı kendi alternatiflerini yaratması gerekiyor" diyor.
Önceki gün Esenyurt Cumhuriyet Meydanı'nda miting düzenleyen bağımsız Sakine Gürbüz'e, pek çok aydın ve sanatçı da destek veriyor.