'Işığını gürültülü kapatan' 150 Diyarbakırlı'ya ceza

'Işığını gürültülü kapatan' 150 Diyarbakırlı'ya ceza
'Işığını gürültülü kapatan' 150 Diyarbakırlı'ya ceza
Diyarbakır'da açlık grevlerine destek amacıyla ışık karartma eyleminde 'tencerelere vuran', 'korna çalan', 'ıslık çalan' ve 'balkon demirine vuranlar' polis tarafından yakalandı! Gerekçe: Vatandaş rahatsız oluyor.

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da BDP ’nin açlık grevlerine destek verilmesi için eylemlerin arttırılmasına yönelik bildirisinden sonra, her akşam ışık karartma eylemiyle birlikte gürültü yapanların engellenmesi amacıyla Emniyet Müdürlüğü Kabahatler Kanunu’nu devreye soktu. Diyarbakır’da 5 gün içinde ışık karartma eylemi sırasında gürültü çıkardıkları gerekçesiyle 150 kişiye 50 ile 400 lira arasında idari para cezaları kesildi. Kentte meydana gelen olaylarda ise 40’ı çocuk 91 kişi gözaltına alındı.
BDP geçen hafta tüm il örgütlerine ‘ışıkları karartın, eylemleri artırın’ bildirisi gönderdi. Diyarbakır kent merkezinde akşam saat 19.00’dan sonra açlık grevlerine destek amacıyla ışık karartma eylemiyle birlikte, gürültü çıkaranları engellemek amacıyla Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kabahatler Kanunu’nu devreye soktu. Saat 19.00’dan sonra açlık grevlerine destek amacıyla ışık karartma eylemi sırasında tencerelere vuranlar, araçlarında korna çalanlar, ıslık çalanlar ve balkonlarının demirlerine vurarak gürültü çıkaranlar polis tarafından izlemeye alındı. Kentin özellikle Bağlar, Kayapınar ve Sur ilçelerinde yoğun bir şekilde yapılan ışık karartma eylemine destek amacıyla korna çalan araç sürücüleri ile balkon demirlerine ve tencerelere vurarak gürültü çıkardıkları gerekçesiyle 150 kişiye 50 ila 400 lira arasında değişen idari para cezası kesildi. Ceza makbuzları gürültü yapanların evlerine gönderilirken, uygulamanın “vatandaşların şikayeti üzerine” yapıldığı bildirildi.


40’I ÇOCUK 91 GÖZALTI


Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili mahalle muhtarlarına bilgilendirme yazısı gönderilirken, polis panzerlerinden ise, "Eyleme gürültü yaparak katılan vatandaşlara sesleniyorum. Yaptığınız kanunlara aykırıdır. Kanuna aykırı hareket edenler hakkında gerekli idari para cezası kesilecektir" anonsu yapılıyor.
Diyarbakır kent merkezinin bir çok semtinde meydana gelen olayları katıldıkları gerekçesiyle 40’ı çocuk 91 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi. (Canan ALTINTAŞ/DHA)