'İşkence azaldı ama bitmedi'

Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Komitesi), Türkiye'de alınan kapsamlı yasal önlemlere rağmen polisin yetersiz 'denetlenmesi' sonucu işkence ve kötu muamelenin devam ettiğini öne sürdü.

BRÜKSEL - Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Komitesi), Türkiye'de alınan kapsamlı yasal önlemlere rağmen polisin yetersiz 'denetlenmesi' sonucu işkence ve kötu muamelenin devam ettiğini öne sürdü.
Komite, Türkiye ile ilgili bir değerlendirme yayımladı. Avrupa ve Orta Asya Direktörü Holly Cartner de Brüksel'de yaptığı açıklamada, "Hükümetin işkenceye karşı 'sıfır tolerans' ilan etmesi önemli bir adım, ancak bu politikanın uygulanıp uygulanmadığı denetlenmeli" dedi.
Cartner, "Karakollarının iyi denetimi Türkiye'ye her açıdan kazanç sağlar. Etkili denetim işkenceyi caydırır. Bu durumdan sadece gözaltındakiler değil, Ankara da, AB'ye yanlış uygulamaların sona ermesi için her adımı atmaya hazır olduğunu göstererek yararlanır" dedi.
'Bazı polisler yasaları ciddiye almıyor'
Komitenin raporunda ise Türkiye'nin son dönemde, gözaltında işkence ve kötü muamele kayıtlarının değerlendirildiği, son beş yıldır gözaltında bulunanların korunması için alınan önlemler sayesinde, gözaltındaki işkence ve kötü muamelenin oldukça azaldığı, ancak bazı polis memurlarının yeni yasaları ciddiye almaması sonucu işkencenin yaygın olarak sürdüğü savunuldu. Raporda, denetimlerin yapılması halinde işkence vakalarının tamamen ortadan kalkabileceği vurgulandı.
Raporda, 1999'dan bu yana gerçekleştirilen reformlarla, gözaltında kötü muameleye karşı en etkili yasal önlem olan avukatla görüşme hakkının verildiği, ancak birçok kişinin gözaltındayken avukatına danışma hakkını kullanamadığını söylediği kaydedildi.