İslam dünyasına öğütler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam ülkelerinin özeleştiri yapmasını istedi: "Altyapı, üstyapı çok geri, ama yeraltı kaynakları çok zengin.
'Artık bir şey yapmaya gerek yok, yan gelip yatalım' anlayışıyla bir yere varmamız mümkün değil."

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam dünyasının sorunlarının küresel bir ölçeğe ulaştığını ifade ederek, "Artık bir özeleştiri yapma zamanı" dedi.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ev sahipliğini yapacağı İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 20. yıl kutlamalarına paralel olarak, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İslam Kalkınma Bankası'nca (İKB) organize edilen 'İslam Kalkınma Teşkilatı (İKT) Ekonomi Konferansı ve İş Forumu Programı', İslam ülkelerinden birçok hükümet yetkilisi ve işadamının katılımıyla başladı. Toplantıya, Erdoğan'ın yanı sıra, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, devlet bakanları Ali Babacan ve Kürşad Tüzmen ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da katıldı. Konferans üç gün sürecek.
Erdoğan, konferanstaki konuşmasında, İslam ülkeleri arasındaki işbirliğini daha da ileriye götürmek üzere düzenlenen bu etkinliğin büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi. Erdoğan, İslam dünyasının sorunlarının alışılmış ulusal kalıplar çerçevesinde halledilebilecek boyutları aştığını ve küresel bir ölçeğe ulaştığını dile getirirken, "Artık özeleştiri yapma zamanı gelmiştir ve geçiyor" diye konuştu. İslam ülkelerinin dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20'sine ulaşmasına rağmen, dünya iktisadi hasılasının yüzde 5'ine sahip olduğunun da altını çizen Erdoğan, şunları söyledi: "İKT üyesi 57 ülkenin 22 tanesi Birleşmiş Milletler tanımlamalarına göre en az gelişmiş ülke statüsünde. Bu 22 ülkede kişi başına yıllık ortalama gelir 750 doların altında. 2002 yılında İKT
üyelerinin toplam ihracatı, dünya toplam ihracatının ancak yüzde 8'i civarında gerçekleşti. Eğitim, sağlık, yoksullukla mücadele gibi alanlarda da dünya standartlarının gerisinde kaldık. Sosyal kalkınma alanında da kat edecek çok mesafemiz olduğu açıktır."
İslam ülkelerinin sorunlarının küresel ölçekte, tüm medeniyetleri kuşatıcı nitelikte olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:
'Dayanışmamız gerekli'
"Sahip olduğumuz fiziki ve beşeri kaynaklar ile kültürel ve manevi mirasımızın açtığı ufuk, bize küresel çözümler üretebileceğimizi vaat ediyor ama biz bunun farkında değiliz. Altyapı, üstyapı çalışmalarımıza baktığımız zaman çok geri, ama yeraltı kaynaklarımıza baktığımız zaman çok zengin.
Onunla da maalesef 'Artık bir şey yapmaya gerek yok, şöyle başımızı elimizle beraber kavuşturalım, yan gelip yatalım' anlayışıyla bir yere varmamız mümkün değil. Çok çalışmamız, koşmamız, dayanışmamız gerekiyor ve bu asrın bir paylaşım asrı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Aksi takdirde teröre verdiğimiz kurbanlar, savaşlarda kaybettiklerimiz ortadadır ve bu süreç devam edecektir, biz kendimize gelmedikçe. Aramızda Filistinli kardeşlerimizin olduğunu biliyorum. Bu vesileyle, Filistin'in
unutulmaz tarihi lideri Arafat'ın kaybından dolayı başsağlığı dileklerimi tekrar ifade etmek isterim."
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında "Neden İslam ülkeleri, insan gelişme endekslerinde hep gerilerde. Neden ülkemizde, güçlü ekonomiler, güçlü şirketler bu kadar nadirdir? Bu sorulara sağlıklı cevaplar bulmak zorundayız" dedi.