İslami dergiye 'sinek' cezası

312 generalin Vakit gazetesine açtığı 2'şer milyarlık tazminat davasını kazanmasının ardından, bir diğer İslami yayın organı 'Türkiye'de Cuma' da orgenerallere 30 milyar lira tazminat ödemeye mahkûm oldu.

ANKARA - 312 generalin Vakit gazetesine açtığı 2'şer milyarlık tazminat davasını kazanmasının ardından, bir diğer İslami yayın organı 'Türkiye'de Cuma' da orgenerallere 30 milyar lira tazminat ödemeye mahkûm oldu.
Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon ile eski 1. Ordu Komutanı emekli orgeneral Çetin Doğan ve eski MGK Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç'ın yayınları nedeniyle 'Türkiye'de Cuma' isimli dergiye açtığı tazminat davası sonuçlandı. Derginin 29 Ağustos-4 Eylül 2003 tarihli nüshasının kapağında, iskambil oyunlarında en değersiz kâğıt olan sinek 2'li, 3'lü ve 4'lü kartların üzerine her üç generalin de fotoğrafları basıldı. Derginin iç sayfasında ise orgeneraller hakkında 'Disiplinsiz paşalar' ifadesine yer verildi. Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, dergi sorumluları Cengiz Almış ile Abdurrahman Kazan'ı, kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Tolon, Doğan ve Kılınç'a 10'ar milyar tazminat ödemeye mahkûm etti. Mahkeme tarafından hazırlanan gerekçeli kararda, "İskambil kâğıtlarının sinek olup, pisliği çağrıştırdığı anlaşılmıştır" denildi.