İsmail Cem'den CHP'ye işbirliği önerisi

'Sol ittifak'a kapıları kapatan YTP lideri, partisinin, CHP ile yerel seçim beraberliğini görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

Yeni Türkiye Partisi (YTP) Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin, CHP ile yerel seçim beraberliğini görüşmeye hazır olduğunu belirtti.
Cem, yaptığı yazılı açıklamada CHP lideri Deniz Baykal'ın yerel seçimlerde işbirliğine yönelik sözlerini değerlendirdi. YTP'nin daha önce CHP, DSP ve SHP'ye yerel seçim beraberliği önerdiğini anımsatan Cem, şunları kaydetti:
"YTP, köşeli siyasetlerin, cepheleşmelerin, Türkiye'ye, sosyal demokrasiye, çağdaş ve cumhuriyetçi birikimlere bir yarar getirmeyeceği, cephe görüntüsü veren girişimlerin ve davranışların iktidar partisi tarafından istismar edileceği ve sadece iktidar partisine fayda sağlayacağı görüşündedir.
YTP, ancak sosyal demokrat bir eksen elbirliğiyle ve tüm çağdaş birikimlerin katkısıyla gerçekleşmişse, bu merkezin, kendi soluna ve kendi sağına açılabileceği düşüncesindedir. Sosyal demokratların beraberliğinden kaynaklanmamış, buradan yola çıkmamış bir sola ve sağa açılım girişimi, sosyal demokrasiyi solda ve sağda tutarsızlığa ve yanlışlara sürükler.
CHP Genel Başkanı'nın yaptığı son çağrının özde kalmayıp geçerlik kazanabilmesi için, ortaya koyduğu önerinin öncelikle sosyal demokrat partiler arasında görüşülüp geliştirilmesi gerekir. Bu ön adım atılmazsa, öneri boşlukta kalır.
Baykal'ın yaptığı çağrı bağlamında YTP, yerel seçim beraberliğini CHP ile görüşmeye kendi önerileriyle ve katkılarıyla bu düşünceyi geliştirmeye hazırdır."