İspanya Medeniyetler İttifakı'nı rafa kaldırdı!

İspanya Medeniyetler İttifakı'nı rafa kaldırdı!
İspanya Medeniyetler İttifakı'nı rafa kaldırdı!
İspanya Türkiye ile gerçekleştirdiği "Medeniyetler İttifakı Projesi'ni" rafa kaldırdığını açıkladı.

RADİKAL - İspanya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın büyük önem verdiği ve kurucu üyesi olduğu “Medeniyetler İttifakı Projesini” tamamen rafa kaldırma kararı aldı.

Eski İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile dönemin başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile ortaklaşa başlatılan Medeniyetler İttifakı projesine işbaşındaki İspanyol hükümeti, “önemini yitirmiştir” gerekçesi ile 'ilgi gösterilmesin' talimatı verdi.

2011 senesinde Ulusal Güvenlik Stratejisi'ne dahil edileni Medeniyetler İttifakı Projesi’nin güncellenen dökümandan da çıkarıldığı öğrenildi. Özellikle İktidardaki sağcı Halk Partisi (PP) milletvekillerinin son zamanlarda şiddetlenen dini kaynaklı terör olaylarından son derece rahatsız olduğu ve böyle bir dönemde medeniyetler ittifakından bahsetmenin yanlış olacağı tezi savunduğu belirtiliyor. Türkiye ’nin büyük önem verdiği bu projeden İspanya’nın yeterli ilgi göstermemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için büyük bir hayal kırıklığı oluşturabileceği ileri sürülüyor.

Bu arada Türkiye ve İspanya arasında 2009 yılından beri düzenlenen Hükümetlerarası Zirve Toplantıları’nın altıncısı için İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un tarih bulmakta güçlük çektiği kaydedildi. 2015 yılında yoğun bir seçim dönemine giren ve gerçekleştirdiği icraatlarla halkın büyük tepkisini toplayan başbakan Rajoy’un seçmenlere vakit ayırabilmek için bu zirveyi iptal etmek istediği öğrenildi.

Türkiye ile ekonomik ilişkilerde altın yılını yaşayan İspanya’nın Medeniyetler İttifakı’ndan sonra hükümetler arası zirve toplantısını da rafa kaldırılması durumunda ikili ilişkilerde büyük sıkıntılar yaşayacağını vurgulayan diplomatlar bu zirvenin seçim yılı bile olsa gerçekleşmesi için büyük çaba sarf ediyorlar. (Mehmet ÇİFTÇİ-MADRİD/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/127438512743857

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Doğru - user771112

  Doğru bir karar almışlar. Hükümetin nereye doğru gittiğini anlamislar. Yasakci ülkede medeniyet mi olur

  Şov Yapmasın. - Clear

  İspanya, önce tarihindeki yahudi dışlamasıyla ilgili kara lekeyi, sonra da -keşfettim diye dünyaya yutturduğu- Güney Amerika'da yaptığı Katliamları raflarından temizlesin. Yoksa raflarda yer bulamayacak, raflar dolup taşacak.

  İTTİFAK MİTTİFAK ARAYAN KİM ? - ARAGORA

  Bizimkisi,o gün başka şeyler düşünmüyordu...Gündem yaratıyor etrafla dalgasını geçiyordu...Bu IQ meselesi...Bizimkisinin IQ su onlara on basar...He heyt!!

  BENİM BlOG DAKİ YAZIMA BAKIN... - ARAGORA

  Herhalde ,ispanyollar benim Radikal Blogdaki yazımı okumuşlar... Ben o yazıyı beş ay önce yazmıştım...(8 ağustos 2014)....Başlığı şöyle::SAYIN ERDOĞAN YANLIŞ YERDE İTTİFAK ARIYORSUNUZ....Yazan ;Melih Kadıoğlu....

  Onlarda anlamışlar... - citizen

  RTE nin ittifak sözcüğünden yalnız kendisine biat edilmesini anladığını onlar da anlamışlar demek ki...Yakında hiçbir uluslararası düzeyde işbirliği yapacak ülke kalmayacak bu gidişle... Neyse ki Azerbeycan vb var... Onlar da bir yere kadar...

  Ey İspanya! - user490650

  ayağını denk al. bizi test etme

  Cikar dunyasi olmasaydi... - AT1928

  Bu ulkenin tepesindeki adam, utanmadan, yuzu kizarmadan, Canakkale kutlamalarini, 18 mart yerine, özellikle Ermeni Soykirimi gunu olan 24 Nisana aliyor. Bunu söylerken /ilan ederken, bir de alayli bir sekilde "sözde soykirim" diyor. Misafiri, Azerbaycan diktatöru Ilham Aliyev de yuzunde bir tebessumle "özellikle bugunu sectiginiz icin, Azerbaycan halki, buna kiymet verecek ve ben de bu kutlamalara seve seve gelecegim" diyor. Bu da yetmiyormus gibi, bu köktendinci adam, utanmazliginin ustune bir de kustahlik yaparak, Ermenistan Cumhurbaskani'ni da kutlamalara davet ediyor. Bu kustahliklari yapan kisi ayni zamanda, "affedersiniz, hatta bana ermeni bile dediler" diyen bir. Hangi yuzle "medeniyet" sözcugunu agzina aliyor bu sahis?