İspanya'dan 'zirve' için yeni açıklama

İspanya'dan 'zirve' için yeni açıklama
İspanya'dan 'zirve' için yeni açıklama
İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Rafael Mendivil Peydro, İspanya ile Türkiye arasında 5 senedir devam eden ikili zirvenin 2015'te de tekrarlanacağını açıkladı.

MADRİD – İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un bu sene yapılması planlanan VI. Hükümetlerarası Zirve’yi iptal etmediğini ifade eden Rafael Mendivil Peydro, 5 Aralık günü İspanya Bakanlar Kurulu’nda görüşülen ve kabul edilen, akabinde de 17 Aralık tarihinde Parlamento’da görüşülen, 2015-2018 dönemi için “İspanya’nın Yurtdışı Eylem Stratejisi” belgesini kanıt gösterdi. Açıklamada belgeden şu ifadelere yer verildi:

“Siyasi ve ekonomik alanda Türkiye ile stratejik bir ilişkimiz vardır ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecini desteklemekteyiz. Genişleme ile ilgili olarak İspanya’nın duruşuna paralel olarak, Türkiye’nin katılımına verdiğimiz destek ‘Kopenhag Kriterleri’nde ve Avrupa Komisyonu ilerleme raporlarında belirlenen şartların tam olarak yerine getirilmesine dayanmaktadır. İspanya’nın içerden aktif desteği, gayri resmi ‘Türkiye Dostları’ grubunun içinde yer almamız ile ortaya konmaktadır. İspanya ile Türkiye – bugün Birleşmiş Milletler bünyesindeki- ‘Medeniyetler İttifakı’nı birlikte himaye etmiştir ve Türkiye, İspanya’nın birlikte senelik zirve düzenlediği az sayıdaki ülkeler arasındadır. Bu nedenle, siyasi, ekonomik ve bölgesel Akdeniz vizyonunda, Türkiye İspanya’nın stratejik bir ortağıdır.”

İspanya Medeniyetler İttifakı'nı rafa kaldırdı!

İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Rafael Mendivil Peydro, İspanya ile Türkiye arasında var olan mükemmel seviyedeki ilişkilerden bahsetmenin daha yararlı olacağını belirterek şöyle devam etti:

“Aynı zamanda, 5 milyon göçmenin yaşadığı ve yabancı düşmanlığı güden siyasi partilerin bulunmadığı günümüz İspanya’sında da egemen olan, İspanya’nın farklı dinler ve kültürler arasında diyaloğu destekleme yönündeki tarihi geleneğini de hatırlatmak isterim.”

(Mehmet ÇİFTÇİ / DHA)