İsrail, Anadolu Kartalı'nda yok

Konya-Karapınar'da her yıl düzenli olarak yapılan Anadolu Kartalı Tatbikatı'na bu yıl İsrail katılmıyor. İki ülke arasında son dönemde gerilen ilişkiler nedeniyle Konya'ya hava kuvvetlerini göndermeyen İsrail...
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Konya-Karapınar'da her yıl düzenli olarak yapılan Anadolu Kartalı Tatbikatı'na bu yıl İsrail katılmıyor. İki ülke arasında son dönemde gerilen ilişkiler nedeniyle Konya'ya hava kuvvetlerini göndermeyen İsrail, böylece ilk kez bu tatbikata katılmamış olacak. İsrail'in yerine hava tatbikatına Pakistan katılacak.
Türkiye-ABD-İsrail hava kuvvetlerinin düzenli yaptıkları Anadolu Kartalı Tatbikatı bu sene İsrail'siz. İsrail, hava sahasının dar olması nedeniyle hava kuvvetlerinin eğitimini Karapınar tatbikatlarında yapıyordu. Tatbikatlara ABD ve bazı NATO ülkeleri katılıyordu. Bu seneki tatbikata ABD, İtalya, Almanya, Hollanda, Türkiye ve Pakistan katılıyor.
İlişkiler gergin
Diplomatik kaynaklar, İsrail'in katılmama nedenleri arasında, Filistin nedeniyle iki ülke ilişkilerinde yaşanan gerginliği de sayıyor. Türkiye-İsrail ilişkileri İsrail'in son dönemde Filistinlilere aşırı şiddet uygulaması nedeniyle gerilmişti. AKP hükümeti iktidara geldiğinden bu yana iki ülke arasında başbakan ya da dışişleri bakanları düzeyinde resmi bir ziyaret gerçekleştirilmedi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İsrail'i 'devlet terörü' uygulamakla suçlamasının ardından Tel Aviv'den de karşı açıklamalar gelmişti.
Bu seneki tatbikatın bir başka özelliği de ilk kez Pakistan'ın katılacak olması. Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Talim Sadad da bu amaçla Türkiye'de temaslarda bulunuyor. Pakistanlı diplomatik kaynaklar, bu gelişmenin Pakistan için çok önemli olduğunu kaydediyor. Pakistan, tatbikata altı savaş uçağıyla katılacak.