'İsrail suçlu Esad değil mi?'

'İsrail suçlu Esad değil mi?'
'İsrail suçlu Esad değil mi?'
Başbakan Suriye konusunda bu kez İslami kesimi eleştirdi: "Çetnikler (Sırp gerillası) yapınca suç da Şebbia (Suriye askerleri) yapınca mı suç değil?"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , partisinin Denizli’deki il kongresinde yine Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yönelik sert açıklamalar yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun “Bir zamanlar ailecek dosttunuz” sözlerine yanıt veren Erdoğan, “Doğrudur. Biz onlarla ailece görüşüyorduk. Ama çizgiden kopulduğu anda babamız olsa bırakırız. Biz hakkı ayağa kaldırmaya memuruz, zulmü değil. Onun için daima karşısındayız” dedi.


‘Kılıçdaroğlu hesap bilmez’

Kılıçdaroğlu’nun ekonomiye dair eleştirilerine de yanıt veren Erdoğan şöyle devam etti: “CHP Genel Başkanı ne diyor? ‘Bu rakamlar yanlış Türkiye dünyada en hızlı büyüyen ikinci ülke değil’ diyor. Bunların isminin başında ‘hesap uzmanı’ sıfatı var ama bunlar gösterge okumayı bile maalesef bilmiyor. Ya, Türkiye’ye bu haksızlığı uluslararası bazı kredi kuruluşları zaten yapıyor. Sen neden onların kuyruğuna takılıp gidiyorsun? Bir televizyon programında diyor ki, ‘Yunanistan ekonomisi Türkiye’den daha iyi durumda’ diyor. Kendi diliyle onu vuruyorum. Daha geçen yıl seçim propagandalarında, ‘Yunanistan ekonomisini de biz kurtaracağız’ dememiş miydi?”
Başbakan Erdoğan, CHP’nin 4+4+4 eğitim sistemine dair düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürmesini de sert dille eleştirdi. “Ana Muhalefet Partisi, yeni eğitim sistemine bizim de desteğimiz var derken, bugün, Anayasa Mahkemesi’nin usülden müracaatı reddetmesine karşı tekrar esastan Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor” diyen Erdoğan, CHP’nin sözlerinde samimi olmadığını belirtti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında Suriye’deki olaylara da değindi ve yine Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı ve onu destekleyenleri sert bir dille eleştirdi.
Türkiye’nin yanı başında yaşanan bu olaylara sessiz kalamayacağını, Suriye’de yaşanan katliama seyirci kalanların akan kanın kendi ellerine de sıçradığını görmesi gerektiğini kaydeden Erdoğan, Türkiye’nin devlet destekli katliama seyirci kalmayacağını belirtti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un BM Genel Kurulu’nda Suriye’ye yönelik yaptığı konuşmayı da hatırlatan Erdoğan şunları söyledi: “BM Genel Sekreteri ‘Bu bir barbarlık’ diyor dünyanın farklı bölgelerinde işlenen insanlık suçlarına, Müslümanlara karşı yapılan zulümlere duyarlılık gösterenler, Suriye konusunda neden aynı duyarlılığı göstermiyor? Orada öldürülenler insan değil mi? Çetnikler (Sırp gerillalar) öldürünce suç oluyor da Şebbia (Suriye askerleri) öldürünce suç olmuyor mu? İsrail öldürünce suç oluyor da Esad öldürünce suç olmuyor mu?” diye konuştu.


‘Usta bizi bırakma’


Başbakan’ın konuşması stadyumdaki gençler tarafından sık sık “Usta bizi bırakma” sloganlarıyla kesildi. Erdoğan da gençlere “Merak etmeyin birlikte daha ileriye yürüyeceğiz” diyerek karşılık verdi. (Ajanslar)