İsrail'e 'sessiz protesto'

Türkiye ile İsrail arasında, Hamas liderlerine yönelik suikastlarla gerginleşen ilişkiler İsrail Milli Günü resepsiyonuna da yansıdı.

ANKARA - Türkiye ile İsrail arasında, Hamas liderlerine yönelik suikastlarla gerginleşen ilişkiler İsrail Milli Günü resepsiyonuna da yansıdı. Sadece iki bakanın temsil ettiği hükümetin bu tavrı diplomatik çevrelerde 'sessiz protesto' olarak nitelendirildi.
Sheraton Oteli'nde dün akşam düzenlenen resepsiyona Ankara'daki çok sayıda büyükelçi ve askeri ataşe katılırken, hükümet ve TSK'nın katılımı
İsrail'in beklediği düzeyde olmadı. İsrail Büyükelçiliği'nin en üst düzeyde davetiye gönderdiği hükümeti resepsiyonda Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül temsil etti. Genelkurmay ise daha önce ikinci başkan düzeyinde katıldığı resepsiyona bu kez Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanı Tümgeneral Erol Özgil'i gönderdi. Çiçek, hükümetin resepsiyona katılımına ilişkin soruları "Yorum yok" diyerek yanıtsız bırakırken, milletvekilleri de resepsiyona itibar etmedi.