İsrail'in Türkiye'ye silah satışı hiçbir zaman durmadı!

İsrail'in Türkiye'ye silah satışı hiçbir zaman durmadı!
İsrail'in Türkiye'ye silah satışı hiçbir zaman durmadı!
İsrail Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, iki ülke arasında esen soğuk rüzgarlara rağmen Türkiye'ye yapılan silah ihracatı hiçbir zaman durmadığını belirterek: 'İsrail devletinin çıkarları korunarak devam etmektedir.' dedi.

Türkiye ile İsrail arasında son yıllarda esen soğuk rüzgarlara rağmen, iki ülke arasındaki silah ticaretinin hiçbir zaman durmadığı iddia edildi.

İsrail merkezli İngilizce yayın yapan haber sitesi Haaretz'de yer alan bir makaleye göre, İsrail Savunma Bakanlığı Yabancı Savunma Yardım ve İhracat Dairesi (SIBAT) Başkanı Tuğgeneral Shemaya Avieli, Türkiye, Vietnam, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerin silah pazarları olarak “gelişmekte olan ülke” statüsünde olduklarını belirttikten sonra, Ankara -Tel Aviv arasında yaşanan siyasi krize değinerek, “Türkiye’ye yapılan silah ihracatı hiçbir zaman durmadığı gibi, İsrail devletinin çıkarları korunarak devam etmektedir. Geçmiş yıllardaki ilişkilerin aynen devam etmediği doğrudur. Ancak rakamlara bakılırsa Türkiye’ye yapılan silah ihracatı hiçbir zaman sıfır olmamıştır” dedi.

İsrail ve ABD ordusundan Akdeniz'de sürpriz tatbikat

EN BÜYÜK İHRACAT KALEMİ CASUS UÇAKLAR

Türkiye’ye silah ihracının büyük bir bölümünün halen devam etmekte olan ve eski kontratlar çerçevesinde yapıldığını belirten SIBAT Başkanı, “Ancak Türkiye’den yeni alışveriş talepleri de var, biz de bunları inceliyoruz” diye konuştu. Silah ihracatında dünyada ilk 10 ülke arasında yer alan ve geçen yıl 7.4 milyar dolarlık ihracat yapan İsrail’in en büyük ihracat kalemini casus uçaklar oluşturuyor. (DHA)

İran: ABD ve İsrail'i davet etmedik