İşsiz valilere boşta müfettiş

İçişleri, merkeze alınan, yani işsiz kalan valilerin 'Neden hemen mahkemeye koştuğunu' araştırdı. Sonuç: Kızağa çekilince Ankara'da psikolojileri bozuluyor, valiliklerdeki lüksün bu durumda etkisi var.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Uyuşturucu kaçakçılığı suçundan gözaltına alınan Hamit Bayram'ın kardeşi AKP'li Edremit Belediye Başkanı Hecer Bayram'ın, kardeşi polisten kaçırılmadan hemen önce Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt'u üç kez telefonla aramış.
Eroin ticareti yaptığı gerekçesiyle 7 Temmuz'da Malatya'da gözaltına alınan Hamit bayram'ın, aynı gün götürüldüğü Van'da Bölge Trafik
İstasyonu'na düzenlenen bir baskınla polisin elinden kaçırılması olayına ilişkin soruşturma tamamlanma aşamasına geldi. Olayı soruşturan polis başmüfettişleri Osman Olgun ve Ümit Aksoy, Van'dan sonra Malatya'daki çalışmalarını da tamamladı.
Olayla ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Malatya'da 10 gram eroinle yakalanan ve asıl 'malın' Van'da olduğunu söyleyen Hamit Bayram, 11 kişilik nartotik ekibiyle Van'a geldikten sonra cep telefonundan bir yakınını aradı. Bayram, polisin talimatıyla yaptığı bu görüşmede,
"Numuneyi beğendiler, acele malı getirin" talimatı verdi. Ancak, yakını bu konuşmadan şüphelendi ve Bayram'a nerede olduğunu sordu. Bayram, Van'da olduklarını söyledi. Telefonun ucundaki kişi, "Yanında birileri mi var" diye sordu. Bayram, bu soruya olumlu yanıt verdi. Arkasından "Yanındakiler polis mi" sorusu geldi. Bayram bu soruya da 'Evet' deyince telefon trafiği başladı.
Durumdan haberdar edilen Hecer Bayram'ın, Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt'u arayarak kardeşinin gözaltında olup olmadığını sorduğu öğrenildi. Tacettin Kurt'tan 'kardeşinin gözaltında olmadığı' yanıtını alan Hecer Bayram, kardeşinin kaçırıldığından kuşkulandıklarını söyleyerek Emniyet Müdürü'nden telefonla yardım istedi. Kurt'un talimatı üzerine Hamit Bayram'ın kullandığı kırmızı Ford Focus marka otomobilin plakası ve eşkâli telsizdenanons edildi ve ekiplerden bu otomobile dikkat etmelerini istendi. Bundan sonra Hecer Bayram'la Tacettin Kurt arasında iki telefon görüşmesi daha gerçekleşti.