İstanbul hayali

DYP'nin İstanbul adayı Ahmet Vefik Alp pek iddialı: Vatandaşlar ayda 100 milyon liraya bahçeli konut sahibi olabilir. Üstelik bu evlerden yılda 300 bin adet inşa edilebilir.

İSTANBUL - DYP İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, vaatlerinde 'uçtu!' Dün bir basın toplantısı düzenleyen Alp, İstanbul'un ulaşım sorunlarının radikal projelerle çözülebileceğini söyledi.
Pendik-Adalar-Yeşilköy arası otoray yüzergeçiş projesiyle ağır vasıtaları şehir dışına atacağını belirten Ahmet Vefik Alp, deniz seviyesinin 25 metre üzerinden, Boğaz girişinde ise 60 metre yüksekten geçerek iki kıtayı birbirine bağlayan, şamandıra sistemli 30 kilometrelik geçiş yapılacağını açıkladı.
Uygulanabilir mi?
Gecekondu sorununu çözmek için de 'çekirdek konut' projesini uygulayacaklarını vurgulayan Alp, vatandaşların ayda 100 milyon lira ödeyerek bu konutlara sahip olabileceklerini ifade etti. Alp, "Bahçeleri olan bu evlerden yılda 300 bin tane inşa edilebilir" dedi.
Ancak, Alp'in konut projesi İstanbul'un fiziksel koşulları dikkate alındığında 'altı dolmayan boş vaat' olmaya aday. 300 bin evin 'bahçesiyle birlikte' 100'er metrekare üzerine inşa edileceği varsayımından hareket edilirse sadece konut alanı için 30 milyon metrekare, bir başka deyişle 30 kilometrekarelik arazi gerekiyor. Parklar ve sosyal tesisler de göz önüne alınırsa 40 kilometrekarelik bir yerleşim ortaya çıkıyor.
Bu rakam, İstanbul'un ilçelerinin yüzölçümüyle daha iyi anlaşılabilir: Beyoğlu 9, Eminönü 5, Fatih 10, Kâğıthane 16, Zeytinburnu 11, Kadıköy 33, Şile 34, Bayrampaşa 8, Beşiktaş 11 kilometrekare. Alp'in, projeyi uygulayabilmesi için İstanbul'a her yıl en az bir Kadıköy eklemesi gerekiyor. Başka bir açıdan bakıldığında, Alp İstanbul'u genişletmeyip yıkarsa, en az Beyoğlu, Fatih, Eminönü ve Zeytinburnu'nun toplamı kadar bir alanı yıkmalı.