@ismailsaymaz

İstanbul Valiliği'nden ÖDP'ye yasak

İstanbul Valiliği'nden ÖDP'ye yasak
İstanbul Valiliği'nden ÖDP'ye yasak
ÖDP'nin, "AKP Düzenini Yıkalım, Türkiye'yi Yeniden Kuralım" kampanyası "huzur ve güvenlik" gerekçesiyle İstanbul'da yasaklandı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) 9 Aralık’ta 24 kentte sokak eylemleri ile duyurduğu ve 9 Haziran’da İstanbul mitingiyle sürdürülecek olan, “ AKP Düzenini Yıkalım, Türkiye ’yi Yeniden Kuralım” kampanyası “huzur ve güvenlik ” gerekçesiyle İstanbul’da yasaklandı. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, anayasanın ihlal edildiğini söyleyerek, “Vali, devletin değil AKP’nin valisi gibi davranıyor” dedi.
ÖDP İstanbul İl Başkanlığı’nın kampanya çerçevesinde stant açma, afiş ve pankart asma izni için başvurduğu İstanbul Valiliği, 12 Aralık’ta ret yanıtı verdi. Vali Yardımcısı Aziz Mercan tarafından partiye bildirilen yanıtta, “huzur ve güvenlik ile kamu esenliği” gerekçesi gösterildi.
Genel Başkan Alper Taş, “Biz öteden beri AKP devletinden söz ediyorduk. Bu olay da AKP devletinin somut örneğidir. Vali, AKP’nin valisi gibi davranıyor. AKP’ye karşı kampanya başlatmamızın yasaklanmasının anlamı budur. Siyaset yapmak hakkımız engellenmektedir” dedi.
ÖDP yarın saat 13.00’te Taksim Meydanı’nda yapacağı açıklamayla bu kararı protesto edecek.