İstanbul Valisi Şahin: Taksim gösteri yeri değil

İstanbul Valisi Şahin: Taksim gösteri yeri değil
İstanbul Valisi Şahin: Taksim gösteri yeri değil
İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1 Mayıs'ta Taksim'de kutlama olup olmayacağına dair soruyu, "Toplantı ve gösteri yapılabilecek yerler belli. Taksim bunlardan biri değil. O konuya çok girmek istemem" diye yanıtladı.

RADİKAL - İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1 Mayıs'ta Taksim'de kutlama yapılabilir mi sorusuna, "Toplantı ve gösteri yapılabilecek yerler belli. Taksim bunlardan biri değil. O konuya çok girmek istemem" cevabını verdi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, CNNTürk canlı yayınında Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. 

Trafik sorununu çözmeye çalıştıklarını dile getiren Vali Şahin, "Tek-Çift plaka belki pratik ve kısa süreli çözüm şekillerinden biri olabilir. Sorunu kalıcı olarak çözmek için bizim toplu taşım altyapısını tamamlamamız lazım. Hızlı bir yatırım atağı var İstanbul'da. Biraz da biz sürücüler yoğunlaştırıyoruz. Kurallara saygılı şekilde, toleranslı şekilde aslında taşıtımızda ilerlersek sorunun yüzde 30'u düzelir diye düşünüyorum. Emniyet şeridini kullanabilen araçlardan bizim araçlarımız da ama. Bunu ihtiyaç duymadıkça kullanmamaya çalışıyorum" dedi.

SURİYELİLER'İN SAYISI 300 BİNİ BULUR

İstanbul'un Suriyeliler ile birlikte yasa dışı yollarla gelen bir göç sorunu olduğunu dile getiren Şahin, Suriyeliler'in 200 bine yaklaştığını, kayıtların tamamlanması ile bu sayının 300 bini bulacağını söyledi. Şahin, "Bir de Suriye dışından gelen Afrika kökenli yasa dışı göç olgusu var. Onlarla da mücadele ediyoruz. Asayiş olaylarına karışan Suriyeliler çok az. Karıştığı olaylar da basit adi tartışma ve kavga şeklinde. Bu noktada baktığımızda çok büyük bir sıkıntı görünmüyor ama biz dikkatli olmak durumundayız. Şu ana kadar dilencilik dışında toplumu rahatsız eden Suriyelilerin karıştığı asayiş olayı çok fazla yaşamadık diyebilirim" diye konuştu.

Vali Şahin, 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nda gösteriye izin verilip verilmeyeceğine dair soruyu ise şöyle yanıtladı:

"Bizim görevimiz bir defa insanların haklarının en iyi şekilde kullanılmasını temin etmek. Yasal olarak tanınmış bir takım özgürlüklerin en rahat şekilde kullanılmasını sağlayacak tedbiri almak durumundayız. İnsanlara bizim yasak koymamız gibi bir yaklaşımımız olamaz. Hem ülkemizde hem dünyada kutlanan, insanların neşelerini ve sorunlarını paylaştığı platformlar olarak önemli platformlar. Bizim toplumun güvenliğini de korumamız lazım. Güvenlik endişemiz yok ama her türlü ihtimali dikkate almak durumundayız. Biz tercihimizi özgürlüklerden yana kullanmaya çalışıyoruz. Toplantı ve gösteri yapılabilecek yerler belli. Taksim bunlardan biri değil. O konuya çok girmek istemem."