@idrisemen

İstanbul'da çatışmalı gün

İstanbul'da çatışmalı gün
İstanbul'da çatışmalı gün
İstanbul'da cezaevlerindeki açlık grevleri için destek eylemi yapan gruplar polisle gün boyu çatıştı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - İstanbul Okmeydanı'nda BDP 'nin cezaevlerindeki açlık grevleri için "yaşamı durdurma eylemi" çağrısına uyan gruplar polisle çatıştı.



49’uncu gününe giren açlık grevlerini protesto etmek amacıyla toplanan BDP’li bir grup Okmeydanı Sibel Yalçın Parkı’na üç koldan girmeye çalıştı. Gruplar, polisin sert müdahalesi sonucu dağıldı. Okmeydanı civarındaki ara sokaklara dağılan göstericileri takip eden polisler burada da gaz bombası kullandı. Olaylar sırasında bölgeye gelen BDP Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel'in yetkililerle görüşmesi üzerine BDP’lilerin Sibel Yalçın Parkı’nda toplanmasına izin verildiği duyuruldu. Ne var ki milletvekilleri ayrılır ayrılmaz, polis parkta toplanmaya başlayan BDP’lilere yeniden gaz bombası ile müdahale etti. Önceki hedefleri Ak Parti İl Binası’na yürümek olan göstericiler, bu müdahalenin ardından yeniden ara sokaklara dağıldı. Çatışmalarda başına taş isabet eden iki kişinin yaralandığı öğrenildi. Yaralananlara ilk müdahale olay yerindeki ilk yardım ekipleri tarafından yapıldı.

ESNAFTAN TEPKİ

Eylemi dağıldıkları ara sokaklarda sürdüren bir grup gösterici de esnafın tepkisiyle karşılaştı. 10 kişilik gösterici grubu Talatpaşa Mahallesi Keskingil Caddesi'nde esnaf tarafından çembere alındı. Mahalleli ve esnafın tartakladığı göstericileri olay yerine gelen çevik kuvvet polisleri otobüslerine bindirerek gözaltına aldı. 
Grupta bulunan yüzleri maskeli kişiler kaldırımdan söktükleri taşları polise fırlatırken, polis de biber gazı atarak karşılık veriyor. 4 saattir süren olaylar nedeniyle çevredeki esnaf kepenkleri indirdi. Polisin attığı biber gazından çevredeki vatandaşlar da etkilendi. Göstericilerin attığı molotofkokteyli zırhlı polis otosuna isabet edince araç alev aldı. Göstericilerin arasından kaçan araç yangın tüpüyle söndürüldü. Bazı vatandaşlar göstericilere taş atarak tepki gösterdi. Sokağı kapatan göstericilerin yürümekte olan bir vatandaşı durdurarak kimlik kontrolü yapması dikkat çekti.

 

İSTİKLAL CADDESİ'NDE DE ÇATIŞMA

İstiklal Caddesi'nde de açlık grevlerine destek vermeye çalışan bir grup eylemciye polis müdahale etti. Tarlabaşı’ndan gelen gruba polis gazla müdahale edince, eylemciler, molotofkokteylleriyle karşılık verdi. Tünel istikametinde kaçmaya başlayan eylemciler polis arasında kovalamaca yaşandı.

 

MALTEPE’DE ÇATIŞMA

Maltepe’de cezaevlerindeki açlık grevine destek vermek için eylem yapan bir grup uyarılara rağmen slogan atmaya devam edince polis müdahale etti.

Cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla saat 18.00’de Maltepe meydanında toplanan yaklaşık 50 kişilik grup önce slogan atmaya başladı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde polis müdürleri bir süre sonra gruptakilerle konuşarak basın açıklaması yapıp eyleme son vermelerini istedi. Ancak grup bu kezde oturma eylemi yapıp slogan atmaya devam etti. Bunun üzerine polis müdürleri gruptakilere bir kez daha ikazda bulunup slogan atmamalarını istedi. Ancak sloganlar devam edince çevik kuvvet gruba müdahale etti. Polis gruptakilere biber gazı sıkarak dağıtırken polisle eylemciler arasında kısa süreli kovalamaca yaşandı. Kovalamaca sonunda yakalanan iki kişi ise polis müdürlerinin talimatıyla serbest bırakıldı.