İstanbul'da hangi partiden kim Meclis'e girdi?

İstanbul'da hangi partiden kim Meclis'e girdi?
İstanbul'da hangi partiden kim Meclis'e girdi?
İstanbul'da oyların büyük bölümü sayıldı. CHP İstanbul 2. bölge 9 sıradaki Mustafa Sarıgül Meclis'e giremezken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak Meclis yolunu tuttu.

RADİKAL- 7 Haziran 2015 seçim sonuçlarının netleşmeye başlamasıyla birlikte, parlamentoya girecek isimler de ortaya çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın damadı Berat Albayrak, bu sonuçlarla TBMM'ye girmeye hak kazanıyor. İstanbul 2. Bölgede MHP 'den 3 vekil getirmesi bekleniyor. Bu durumda İstanbul'da 1. sıra adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçilmesi kesinleşti. CHP 'nin ise, mevcut sonuçlara göre 8 vekil çıkarması bekleniyor. Bu durumda, CHP İstanbul 2. bölge 9 sıradaki Mustafa Sarıgül'ün seçilmesi çok zor bir ihtimal. İstanbul 1. bölgede AKP 'nin 14 vekil çıkarma ihtimali doğdu. Bu durumda, AKP'nin bıçak sırtında olan ve seçilip seçilmeyeceği kesinleşmeyen adayı, 14. sıradaki Hüseyin Yayman.

CUMHURBAŞKANI'NIN DAMADI PARLAMENTODA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak, bu sonuçlarla TBMM'ye girmeye hak kazanıyor. Albayrak, AKP listesinde 6. sırada yer alıyordu. AKP İstanbul 1. bölgeden kesin girecekler arasında Anayasa Mahkemesi eski raportörü Osman Can, Merve Kavakçı'nın kardeşi Ravza Kavakçı da bulunuyor.

HDP VE MHP 3'ER VEKİL ÇIKARABİLİR : DEMİRTAŞ SEÇİLDİ

CHP'nin ise 11 vekil çıkarması muhtemel. CHP'de bıçak sırtında olan vekil, listede 11. sıradan aday olan Ali Özcan.
İstanbul 1. bölgede MHP ve HDP'nin ise 3'er vekil çıkarmaları bekleniyor.
HDP'den ilk üç sırada eşbaşkan Selahattin Demirtaş, Hüda Kaya ve Erdal Ataş bulunuyor.

İstanbul 1. Bölge'den seçilen milletvekilleri

CHP: 11
Şafak Pavey, Barış Yarkadaş, Gürsel Tekin, Gamze Akkuş İlgezdi, Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal, İlhan Kesici, Oğuz Kaan Salıcı, İhsan Özkes, Onursal Adıgüzel ve Ali Özcan

MHP:3
Edip Semih Yalçın, İzzet Ulvi Yönter ve Uygar Suphi Aktan

AKP: 14

İdris Güllüce, Mihriman Belam Satır, Erol Kaya,Ahmet Berat Conkar, Osman Can, Berat Albayarak, İsmet Uçma, Metin Külünk, Ravza Kavakçı, Erkan Kandemir,Alev Dedegil,Mehmet Ali Pulcu, Hasan Sert ve Hüseyin Yayman

HDP: 3
Selahattin Demirtaş, Hüda Kaya ve Erdal Ataş

 

ÇATI ADAY SEÇİLDİ: İHSANOĞLU MİLLETVEKİLİ

İstanbul 2. Bölgede MHP'den 3 vekil getirmesi bekleniyor. Bu durumda İstanbul'da 1. sıra adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçilmesi kesinleşti. Celal Adan ve Murat Başesgioğlu da Meclis'e gidiyor.

MARKAR ESEYAN DA BIÇAK SIRTINDA

AKP'nin İstanbul 2. bölgeden 12 vekil çıkarması bekleniyor. Bu durumda, 12. sıradaki Markar Eseyan'ın durumu en belirsiz olan durum.Volkan Bozkır, Ayşe Nur Bahçekapılı, Ekrem Erdem, Aziz Babuşcu, Durmuş Ali Sarıkaya, Ethem Tolga, Şirin Ünal, Fatma Benli, Hüseyin Bürge, Sevim Savaşer, Haydar Ali Yıldız ve Markar Eseyan

SARIGÜL SEÇİLEMEDİ

CHP'nin ise, mevcut sonuçlara göre 8 vekil çıkarması bekleniyor. Bu durumda, CHP İstanbul 2. bölge 9 sıradaki Mustafa Sarıgül'ün seçilmesi çok zor bir ihtimal. CHP'den 2. bölgeden Balyoz Davası sanıklarından Dursun Çiçek, gazeteci Enis Berberoğlu da seçilmeyi garantileyen isimlerden.

İşte 2. bölge milletvekilleri

Selina Doğan,Aykut Erdoğdu,Mustafa Sezgin Tanrıkulu,Dursun Çiçek,Süleyman Sencer Ayata,Gülay Yedekci Arslan, Kadri Enis Berberoğlu, Didem Engin

MEHMET METİNER SEÇİLDİ, MAHMUT ÖVÜR ÇOK ZOR

AKP'nin İstanbul 3. bölgede ise 13 vekil çıkarması bekleniyor .Bu durumda gazeteci Mehmet Metiner seçilirken, 14. sıradaki gazeteci Mahmut Övür'ün durumu ise neredeyse imkansız görünüyor.
AKP'nin 3. bölge adaylarından, şarkıcı Uğur Işılak, Abdürrahim Boynukalın ve Özlem Zengin seçilmeyi garantilemiş isimler olarak öne çıktılar.

Seçilen vekiller: Mustafa Şentop Özlem Zengin, Feyzullah Kıyıklık Mehmet Muş, Mehmet Doğan Kubat Tülay Kaynarca Abdurrahim Boynukalın  Harun Karaca, Uğur Işılak Mustafa Yeneroğlu, Mustafa Afşın Yazıcıoğlu, Mehmet Metiner ve Halis Dalkılıç 

CHP'DE MEHMET BEKAROĞLU SON ANDA 

CHP üçüncü bölgede Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu bıçak sırtında. CHP'nin 3. bölgeden ya 9, ya da 10 vekil çıkarması bekleniyor. Bekaroğlu 9. sırada yer alıyor.

 

İşte seçilen vekiller: Bihlun Tamaylıgil İlhan Cihaner Engin Altay Ali Şeker Erdoğan Toprak  Eren Erdem Murat Özçelik  Zeynel Emre Mehmet Bekaroğlu


HDP 3. BÖLGE'DE 5 VEKİL ÇIKARDI 

HDP'de ise Pervin Buldan seçilmeyi garantiledi.  Pervin Buldan, Karabet Paylan, Levent Tüzel,  Ali Kenanoğlu ve Beyza Üstün Meclis'e gidiyor. 

MERAL AKŞENER YENİDEN MECLİS'TE 

Geçen seçimde 3 vekil çıkaran MHP bu seçimde bu sayısı 4'e çıkardı. Meral Akşener, Atila Kaya, İsmail Faruk Aksu ve Eyşe Erdem Meclis'e gidiyor.