İstanbul'da kim nerede oy kullandı?

AKP adayı Topbaş Florya, CHP adayı Sirmen'le DSP adayı Türker de Kadıköy'de oy verdi. DYP, GP ve ANAP liderleri de İstanbul'daydı.

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kadir Topbaş, oyunu Florya'daki Murat Kölük İlköğretim Okulu'nda kullandı. Okula eşi Özleyiş ve oğlu Ömer (20) ile gelen Topbaş, 2198 numaralı sandıkta önce eşinin oy kullanmasını bekledi. Sıra kendisine geldiğinde basın mensuplarının "Kime oy vereceksiniz?" sorusunu "Kendime vereceğim" diye yanıtlayan Topbaş, oy pusulalarını alarak, sırasıyla oy verme işlemini gerçekleştirdi. Parmağına boya da damlatılan Topbaş, daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "35 günlük demokratik mücadalenin sonunda bugün sandığa geldik. Söz milletin. Artık seçmen karar verecek. Bence yarış bundan sonra başlıyor" dedi.
Seçim çalışmaları boyunca 4 kilo verdiğini belirten Topbaş, bugün eşi ve oğluyla birlikte dışarıda kahvaltı yapacağını, akşam seçim sonuçlarını saat 18.00'den itibaren AkP İstanbul İl Merkezi'nden izleyeceğini söyledi.

SİRMEN: ARTIK İSTANBULLUYUM

CHP'nin İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Sefa Sirmen, oyunu Kadıköy'deki Özel Irmak İlköğretim Okulu'nda kullandı. Saat 11.00 sıralarında okula gelen Sirmen, 45 numaralı sandıkta oy verme işlemini gerçekleştirdi. Sirmen, oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada,
"İstanbul için, Türkiye için hayırlı olsun" dedi. Bugünün karar günü olduğunu belirten Sirmen, gazetecilerin "İkametgahınız İstanbul'da mı? İstanbul'da mı oturuyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine, ikametgahının İstanbul'da olmadığını, ancak aday olmasıyla birlikte İstanbul'da kalmaya
başladığını söyledi.
Sirmen, seçilse de seçilmese de bundan sonra yaşamını İstanbul'da devam ettireceğini belirterek, küçük oğlunun lise tahsilinin bitmesinin ardından İstanbul'da yaşamak yönünde kararları olduğunu
kaydetti.
DSP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Masum Türker ve eşi Deniz Türker, oylarını Kadıköy'deki Atatürk İlköğretim Okulu'nda kullandı. Kuyruğa girerek sırasının gelmesini bekleyen Türker, 3033 numaralı sandıkta oy verme işlemini tamamladı.
Türker, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, demokratik bir görevi yerine getirdiğini belirterek, "Türkiye'nin önümüzdeki zor günleri aşabilmesi için bu seçim sonucu etkili olacaktır. Vatandaşların duyarlı olacağını umuyorum, hayırlı olsun" dedi.

AĞAR İSTANBUL'DA

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, oyunu Yeşilköy Halil Vedat Fıratlı Etüt ve Beslenme İlköğretim Okulu'nda kullandı. Eşi Emel Ağar'la birlikte okula gelen Ağar, oyunu kullanacağı 2300 numaralı sandığın başkanıyla tokalaştıktan sonra nüfus cüzdanı ve seçmen kartını uzattı. Oy pusulalarını alarak sırasıyla oyunu kullanan Ağar, eşi Emel Ağar'ın da oy kullanmasından sonra parmağına boya döktürdü.
Okuldan ayrılmadan önce basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Ağar, "Görevimizi yaptık. Herkes görevini yapmalı. Son seçimde 10 milyona yakın kullanılmayan oy var. Türkiye açısından bu fevkalade mahsurlu. Herkesin görevini yapması lazım. Yönetimde söz sahibi olması lazım. Demokrasi, dünyanın en güzel yönetimi. Bunu katılımla güçlendirmek lazım. Hem partilerin içinde çok güçlü bir demokratik yapılanma olmalı, hem de Türkiye'de. Türkiye, zorlukları aşacak kabiliyette olan bir ülke. O inançla oylarımızı kullandık" dedi. Okuldan ayrılan Ağar'ın yakasına, DYP İl Genel Meclisi adayı Tayyar Cebe tarafından nazar değmemesi dileğiyle nazar boncuğu takıldı.

Genç Parti (GP) Genel Başkanı Cem¶
Uzan, Beykoz Çubuklu'daki Atatürk İlköğretim Okulu'nda oy verdi. Uzan, 1094 numaralı sandıkta ilk oy kullanma sırasını eşi Alara Uzan'a bıraktı. Eşinden sonra seçim pusulalarını alarak kendisi de oy verme işlemini gerçekleştiren Uzan, basın mensuplarının sorularını cevaplandırırken, yarın seçimden 'hayırlı sonuçlar çıkacağını' söyledi.
ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas, oyunu Sarıyer'deki Demirciköy İlköğretim Okulu'nnda kullandı. Nas, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Tüm Türkiye'ye hayırlı olsun" dedi.