İstanbul'da Sirmen şaşırttı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı AKP adayı Kadir Topbaş kazanırken, CHP de il genel meclisi seçimlerinde 2002'deki oy oranını korudu.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı AKP adayı Kadir Topbaş kazanırken, CHP de il genel meclisi seçimlerinde 2002'deki oy oranını korudu. İstanbul'da AKP büyük zafer kazanırken, ANAP ise çöktü.
Dalan'a yaklaştı
İstanbul il genelindeki oylarda, 2002 genel seçimlerinde yüzde 37 oy olan AKP bu rakamı yüzde 40'ın üzerine çıkararak, daha önce Bedrettin Dalan'ın aştığı yüzde 40 sınırına 20 yıl sonra ulaşabilen ilk parti oldu. Dalan 1984 seçimlerinde yüzde 49.69 oyla tarihi bir rekor kırmış, arkasından gelen Nurettin Sözen yüzde 35, Tayyip Erdoğan yüzde 25 ve Ali Müfit Gürtuna yüzde 27.52 oranında oy alabilmişti.
CHP'nin adayı Sefa Sirmen, yüzde 30'luk oy oranıyla ikinci olurken, partisinden de daha fazla oy aldı. CHP, 2002 milletvekili seçimlerinde
İstanbul'da aldığı yüzde 24'lük oy oranını, bu seçimde yüzde 24.77 ile korudu.
1999'da sadece Kadıköy'ü kazanan CHP, bu seçimlerde Kadıköy'ün yanı sıra Şişli, Bakırköy, Beşiktaş ve Avcılar'ı da aldı.
ANAP'ta tarihi çöküş
1999 yerel seçimlerde yüzde 22 oy oranıyla İstanbul'da ikinci parti olan, ama 28 ilçe ve belde belediyesiyle büyük başarı kazanan ANAP, yüzde 2 oy oranıyla büyükşehir sınırlarında sadece Adalar'ı elinde tutabildi. ANAP, büyükşehir dışında ise Büyükçekmece ve Çatalca'yı korudu.
CHP Kadıköy'u korudu
CHP'nin Şişli Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül de oy oranını yüzde 70'lere ulaştırarak, seçim öncesinde yaptığı 'En az yüzde 65 oy alırım' tahminini tutturdu. 1999 seçimlerinde yüzde 38 oranında oy alarak DSP'den seçilen, bu seçimlerde CHP'den aday olan Sarıgül, oy oranını neredeyse ikiye katladı. AKP'nin İstanbul'da en çok kazanmayı istediği ilçe olan Kadıköy'de, CHP'li Selami Öztürk yerini korudu.
AKP, İstanbul'daki 32 ilçeden Bakırköy, Beşiktaş, Şişli, Kadıköy, Avcılar, Çatalca, Adalar, Büyükçekmece dışındaki 24 ilçeyi kazanmakla kalmadı,
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de çoğunluğa sahip oldu. AKP, 2004 bütçesi 6 katrilyonluk İstanbul'un dev ihalelerinde de bundan sonra tek söz sahibi olacak.
SP sıfır çekti
Saadet Partisi ise kalelerinde AKP'ye yenildi. SP, Fatih, Kâğıthane, Ümraniye, Üsküdar ve Sarıgazi ilçelerindeki başkanlıklarını AKP'ye kaptırdı. Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık da dördüncü kez seçildi.Piriştina kaleyi korudu
1999'da DSP'den seçildikten sonra CHP'ye geçen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, oyların yüzde 50'sinden fazlasını alarak İzmir'in CHP'nin kalesi olarak kalmasını sağladı. Piriştina, 1999'da DSP adayı olarak katıldığı yerel seçimlerde oyların yüzde 30.5'ini alarak başkan seçilirken, CHP de oyların yüzde 18'ini almıştı. Piriştina'ya 367 bin 553, CHP adayına da 217 bin 337 oy çıkmıştı.
DSP'den ayrılarak CHP'ye katılan Piriştina, bu kez iki partinin toplam oylarından daha fazla oy alırken, CHP'nin 2002 genel seçimlerinde büyükşehir belediyesi sınırları içinde aldığı oyu da geçti. Piriştina, İzmir metropol ilçelerinde CHP'nin il genel meclisi oylarından da fazla oy aldı.


Melih Gökçek tavan yaptı
Ankara'da sol partilerin oylarının bölünmesiyle 1994'te ilk kez Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Melih Gökçek, ikinci kez karşılaştığı Murat Karayalçın'a karşı bu defa rahat bir zafer kazandı. 10 yıl önce Korel Göymen'e 6 bin, 5 yıl önce de Karayalçın'a 30 bin oy fark yapan Gökçek, 541 bin 515 oy ve yüzde 33.8 ile belediye başkanı seçilmişti. AKP'ye ancak seçimden önce katılan ve aday gösterilen Gökçek, partisinin oylarını aştı ve yüzde 56 ile 'tavan' yaparak rakiplerini geride bıraktı.