İstanbul'da sol ittifak tamam

Sol ve sosyal demokrat altı parti, yerel seçimlerde İstanbul'da güç birliği yaparak büyükşehir belediye başkanlığı için ortak aday çıkaracaklarını açıkladı.

İSTANBUL - Sol ve sosyal demokrat altı parti, yerel seçimlerde İstanbul'da güç birliği yaparak büyükşehir belediye başkanlığı için ortak aday çıkaracaklarını açıkladı. Dün düzenlenen basın toplantısına, DEHAP İl Başkanı'nı temsilen Medeni Kırıcı, EMEP İl Başkanı Memet Kılıçaslan, ÖDP İl Başkanı Sinan Tutal, Özgür Toplum Partisi İl Başkanı Kemal Seven, Sosyalist Demokrasi Partisi İl Başkanı Rıdvan Turan ve SHP İl Başkanı Eyüp Altaylı katıldı.
Ortak açıklamayı okuyan Turan, AKP'nin söylediklerinin tersini yaptığını, CHP'nin ise göstermelik bir muhalefet bile yürütemediğini söyledi. Yerel yönetimlerin hizmet veren kamu kurumları niteliğinden çıkıp, hizmet ticareti yapan işletmeler haline geldiğini ileri süren Turan, şunları söyledi:
"Demokratik bir Türkiye'nin yaratılmasında yerel yönetimleri önemli bir mevzi gören partilerimiz, İstanbul ilinde sürdürdükleri güç birliği görüşmelerini sonuçlandırmıştır. Bu güç birliği, sendikaların, meslek odalarının, kitle örgütlerinin, muhtarların, aydınların, sanatçıların, bilim insanlarının, üzerinde birleşilen ilkelerde kendisini bulan tüm kesimlerin birliğine dayalı bir güç birliğidir."
Toplantıda konuşan diğer parti temsilcileri de güç birliğinin 22 ilçede de çalışmalarını yürüttüğünü dile getirerek, çıkarılacak ortak adayın sivil toplum kuruluşları ve sendikaların belirleyeceği bir isim olacağını vurguladı.