İstanbul'da tuhaf 'kader'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir başbakan çıkarttı ama iki dönem üst üste görev yapabilecek bir belediye başkanı çıkaramadı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir başbakan çıkarttı ama iki dönem üst üste görev yapabilecek bir belediye başkanı çıkaramadı. 40 yıl önce seçimle gelen ilk başkan Haşim İşcan'dan son başkan Ali Müfit Gürtuna'ya kadar hiçbir İstanbul Belediye Başkanı, bir daha seçilemedi. Seçilmiş sekiz başkanın hiçbiri şehri beş yıldan fazla yönetemedi. Yüzde 50 oyla göreve gelince yıllarca başkanlığı bırakmayacağı konuşulan Bedrettin Dalan, ilk seçimlerde yüzde 25 oy alabildi.
İstanbul'un ilk belediye başkanı, 1923' te vali-başkan konumuyla atanan Haydar beydi. İstanbul, 1963'de CHP'li Haşim İşcan'la ilk seçilmiş başkanıyla tanıştı. 80 sonrası ordunun atadığı vekil başkanlar dönemi başladı. 1994'te belediye başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan 1998'de görevinden alındı ve yerine vekâleten Ali Müfit Gürtuna getirildi. 1999'da seçimle başkan olan Gürtuna 2004'te aday olmadı.