İstanbul'da üç aday 'koptu'

AKP'de, büyükşehir adaylıklarının Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bildirilmesi
için son tarih olan 24 Şubat'a üç gün kala, adaylık yarışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mühadale etti.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - AKP'de, büyükşehir adaylıklarının Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bildirilmesi için son tarih olan 24 Şubat'a üç gün kala, adaylık yarışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mühadale etti. Başbakan Erdoğan'ın dün akşam görüşmek için Ankara'ya çağırdığı Kadir Topbaş'a İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı, Veysel Eroğlu'na Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı ve İdris Güllüce'ye de Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı teklif edilecek.
AKP'de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na talip altı adaydan üçü, dün yarıştan koptu. AKP Genel Merkezi, Beyoğlu Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tuzla Belediye Başkanı İdris Güllüce ve eski DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu'nu, son görüşmeler için Ankara'ya çağırdı. Dün Ankara'ya ulaşan Topbaş, Güllüce ve Eroğlu'nun Erdoğan'la görüşmeleri için randevu ayarlandı.
Kaya'ya Pendik'te kal telkini
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na Kadir Topbaş'ı düşünen Başbakan'ın Güllüce'ye Erzurum, Eroğlu'na İzmit, Şişli, Kadıköy ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlıkları'ndan birini seçmesini önerebileceği kaydedildi. Ankara'ya çağrılmayan Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya'nın üçüncü kez Pendik'ten aday gösterileceği ve Kaya'nın ikna edilmeye çalışıldığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ümit Özerol içinse Kadıköy Belediye Başkan adaylığının gündemde olduğu kaydedildi. Diğer aday Siirtli İşadamı Bahattin Kocaman için ise herhangi bir formül düşünülmüyor.