İşte dokunulmazlık dosyalarının listesi

İşte dokunulmazlık dosyalarının listesi
İşte dokunulmazlık dosyalarının listesi
AK Parti'nin tek başına iktidara geldiği 22. Dönem'de 298, 23. Dönem'de 797 dokunulmazlık dosyası geldi. 24. Dönem'de ise şu ana kadar 869 dokunulmazlık dosyası Meclis'e ulaştı.

ANKARA - Türkiye’de hemen her dönem tartışma konusu olan ‘yasama dokunulmazlığı’ konusunda AK Parti, iktidara geldiği 3 Kasım 2002’den bugüne kadar ‘milletvekiline dokunmama’ politikası izledi. Hatta AK Parti döneminde Meclis’te bir araştırma komisyonu da kurularak ‘yasama dokunulmazlığının’ neden gerekli olduğu, neden kaldırılmaması gerektiği konusunda da rapor bile hazırlandı.

AK Parti’nin tek başına iktidara geldiği 22. Dönem’de 298, 23. Dönem’de 797 dokunulmazlık dosyası geldi.
24. Dönem’de ise şu ana kadar 869 dokunulmazlık dosyası Meclis’e ulaştı. Dosyaların 661’i BDP, 85’i CHP , 63’ü AK Parti, 21’i MHP , 38’i bağımsız ve 1’i ise KADEP milletvekiline ait. Hakkında dosya düzenlenen milletvekili sayısı ise 116. Milletvekillerinin partilere göre dağılımı ise şöyle: 42’si AK Parti, 31’i CHP, 25’i BDP, 13’ü MHP, 4’ü bağımsız, 1’i KADEP. Son iki dönemde dosya sayılarının yüksekliği ise BDP’nin Meclis’e girmesinden kaynaklanıyor. Çünkü bu dosyaların çoğunluğu ‘terör’ suçlaması ile BDP’li milletvekilleri hakkında.


‘YARGILAMAYI ERTELEME’ İLKESİNDEN VAZGEÇİLDİ

BDP’lilerin PKK’lılar ile kucaklaşma görüntülerinin kamuoyuna yansıması üzerine AK Parti, ‘yargılamaları dönem sonuna’ bırakma ilkesinden vazgeçme kararı aldı. Ancak, AK Parti sadece BDP’lilere dokunulmasının özellikle bölgede yaratacağı olumsuzlukları, hem yurtiçi hem de yurtdışındaki tepkileri azaltmak için tüm dosyalarla ilgili çalışma başlatma kararı aldı. Dokunulacak dosyalarla ilgili de ‘terör, yolsuzluk ve yüz kızartıcı suçlar’ şeklinde üç kriter belirledi. Bu kriterlerin kapsamına girecek dosyaları bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıkları kalkacak. Ancak yolsuzluk dosyalarında, ‘bireysel yapılmasına’, terör dosyalarında da ‘ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmemesine’ önem gösterilecek. Böyle olunca dokunma kriterleri ‘adrese teslim’ olarak yorumlandı. Bu kritelere 12 BDP’li ve 1 CHP’linin uyduğu da özellikle AK Partililer tarafından dile getirildi.


TEK LİDER BAHÇELİ

Erdoğan’ın 3, Kılıçdaroğlu’nun 10 dosyası Meclis’te dokunulmazlık dosyası olmayan tek lider MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında ‘görevi ihmal’, ‘Suçu ve suçluyu övmek ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ ve ‘Zimmet, kamu taşıma biletlerinde kalpazanlık, resmi evrak ve kayıtlarda sahtecilik, cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak’ iddialarından üç dokunulmazlık dosyası bulunuyor. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında ise, ‘kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’, ‘hakaret’, ‘görevi suistimal’, ‘madde-i mahsusu suretiyle hakaret’, ‘yayın yoluyla hakaret’, ‘tehdit hakaret’, ‘iftira’, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet-2’, ‘kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret’ suçlamasıyla 10 dosya var. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise en çok dosyası bulunan lider.


BAKANLARIN DOSYALARI


Parti yöneticileri ile kabine üyeleri hakkında da dokunulmazlık dosyaları bulunuyor. Bakanlar arasında; Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç hakkında ‘hakaret’, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer hakkında ‘ihaleye fesat karıştırmak’, Adalet Bakanı Sadullah Ergin hakkında ‘Seçim Kanununa muhalefet’, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün hakkında ‘Seçim kanunlarına muhalefet’, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlarından dosya var. Ayrıca Ömer Dinçer ve Veysel Erdoğlu hakkında ‘İhtisalen nitelikli zimmet, sahte belge düzenlemek, ihaleye fesat karıştırmak’ iddiasıyla dosya bulunuyor.

İşte Meclis’teki dokunulmazlık dosyalarının tam listesi:

http://www.radikal.com.tr/files/24uncudonemsucluliste.docx