İşte Erdoğan'ın bahsettiği 'Meksika modeli' bakanlık sistemi

İşte Erdoğan'ın bahsettiği 'Meksika modeli' bakanlık sistemi
İşte Erdoğan'ın bahsettiği 'Meksika modeli' bakanlık sistemi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhtarlarla yaptığı toplantıda bahsettiği 'Meksika modeli' başkanlık sisteminde, Başbakan da başkan yardımcısı da yok. Her konuda tek karar vermeye yetkili kişi başkan...

RADİKAL-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın muhtarlarla yaptığı toplantıda Türkiye için son dönemde gündeme getirdiği Başkanlık sisteminde hangi modeli tercih edebileceğinin işaretini verdi. Konuşmasında "Meksika modelinden" bahseden Erdoğan, Meksika’da yasama organı başkanının, devlet başkanı olduğunu vurgulayarak şunları söylemişti: “Çalışmalar nasıl diyorum, ‘Biz gayet halimizden memnunuz, iyi gidiyor." Peki Meksika modeli ne içeriyor? Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Meksika’da ABD ’den çok daha geniş yetkilere sahip bir başkanlık sistemi var. Hatta bazı siyasi gözlemciler ‘6 yıllık diktatörlük’, ‘Emperyal başkanlık’ yorumlarıyla bu sistemi eleştiriyor. Savaş ve barışa karar verebiliyor, milletlerarası anlaşmaları müzakere yetkisi mecliste değil başkanda. Partili başkan, 3 yılda bir yapılan seçimlerinde adayları belirleyebiliyor. Kendisinden sonra istediği kişiyi aday gösterme hakkı var. İşte Meksika'da 1917'den bu yana uygulanan ve Erdoğan'ın 'hallerinden memnunlar' diye bahsettiği  "başkanlık sisteminin" ayrıntıları:

BAŞBAKAN YOK

Meksika'da "Başbakan" yok. Başkan Yardımcısı da yok. Tüm yetkiler, Başkan'da toplanmış durumda.

BAŞKAN, BİR KERE İÇİN ALTI YILLIĞINA SEÇİLİYOR

Meksika'daki Başkanlık sisteminin köşe taşını "tek sefer seçilmek" oluşturuyor. Meksika'da başkan, sadece bir kez bu göreve seçilebiliyor. Başkan'ın görevi ise altı yıl sürüyor.

TEK TURLU SEÇİM; EN ÇOK OYU ALAN BAŞKAN


Meksika'da başkanlık seçimi tek turlu olarak gerçekleştiriyor. En çok oyu alan Başkan adayı seçiliyor.

EMPERYAL BAŞKANLIK

Akademisyenler ve siyasi gözlemciler, Meksika'daki mevcut başkanlık sistemini, Başkan'ın çok güçlü yetkileri nedeniyle "emperyal başkanlık" olarak nitelendiriyorlar.

BAKANLARI DA ATIYOR, AYM HAKİMLERİNİ DE, BAŞSAVCIYI DA

Meksika'da Başkan, neredeyse tüm yönetimini kendisi belirliyor. Başkan'ın, Bakanları, başsavcıyı, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nı, Emniyet Genel Müdürünü ve kuvvet komutanlarını atama yetkisi bulunuyor.

Kübalı yazar: Erdoğan'ın Küba hakkında bilgisi yok

MECLİS'E YASA TASARISI SUNABİLİYOR

Meksika Başkanı'nın bir başka yetkisi ise Meclis'e yasa tasarısı sunabilmesi. Başkan'ın ayrıca, Meclis'in geçirdiği yasaları, hatta bütçeyi "veto" yetkisi bulunuyor.

PARTİLİ BAŞKAN, PARTİSİNİN VEKİLLERİNİ DE BELİRLEYEBİLİYOR

Meksika'da Başkan "partili". Üstelik Başkan seçildikten sonra kendi partisinin Meclis için aday göstereceği isimleri belirleme yetkisi de bulunuyor. Sadece vekilleri değil, kendisinden sonra Başkan olacak adayı da belirleme hakkı bulunuyor.

ULUSLARARASI ANLAŞMALARI BAŞKAN MÜZAKERE EDİYOR


Meksika'da Başkan'ın bir başka önemli yetkisi ise uluslararası anlaşmaları müzakere edebilmesi.


  http://www.radikal.com.tr/130121813012181

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bilmeyenlere - Ali Fistan

  Bilmeyenler icin hemen ekleyeyim: Meksika uzun bir suredir cok siddetli bir uyusturucu savasi icinde cok yuksek sayida sivil insanin oldugu bir yer. Ulkenin baskani ve bundan oncekinin de uyusturucu ceteleri ile yakin baglantisi cok guclu bir iddia ve olasilik. Ulke vatandaslari bu kaosta ya bu savasta yer aldigini iddia eden asker, ya bizden de cok daha fazla yolsuz ve vahsi polis, ya da uyusturucu kartelleri tarafindan ustelik iskence edilerek olduruluyor. Hem de oyle kosede kenarda degil alisverismerkezlerinde falan. Papa gibi bir diplomatik mevkinin dahi ulkenin durumu icin 'cok vahim' dedigi bir yer. Oyle ki en son 40 kusur ogrenciyi devletin valisinin emriyle guvenlik gucleri yakarak oldurmus ve baskan buna care bulamadigi (ki zaten esas fail baskanin kendisi) Birlemis Milletler ulkenin bu bolumune, Meksika yonetimi idae edemedigi ve insanlik sucu isledigi icin, asker gondermekte. Yakilmis ve gomulmus cesetleri ariyor devlet, her kazdigi yerde baskalarina ait duzinelerce ceset fiskiiryor. Dusunun bu kadar kontroldan cikmis. BM asker gonderecek kadar. Dunyanin en fazla kadin oldurulen ulkesi Meksika. Yoksulluk korkunc boyutlarda, gelir esitsiziligi ise bizden de buyuk. Devlet, baskan ulkeyi yok eden kisi olarak goruldugu icin onlarca eyalette halk silahlanip, ayaklanip yonetimi kendisi eline almis durumda. Devletin ordusu, askeri giremiyor. Baskan'in yetkileri de bir diktatorunkiyle ayni oldugu icin gorevden almak mumkun omadigi gibi, gorev suresinin sounda kendisinin belirledi kisi baskan adayi oluyor. Iste Meksika ve baskanlik sistemi. Hallerinden memnumlarmis RTE'ye gore. Asil biz memnunuz Meksika'yla kendimizi kiyaslayinca.