İstifa eden HDP'li bakanların yerine atama

İstifa eden HDP'li bakanların yerine atama
İstifa eden HDP'li bakanların yerine atama
"Savaş koşullarının ağırlaşması" ve "karar mekanizmalarına dahil edilmemek" gerekçelerini göstererek seçim hükümetinden istifa eden HDP'li Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ile Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca'nın yerine yeni atamalar yapıldı.

RADİKAL- 7 Haziran seçimleri sonrası kurulan seçim hükümetinde görev yapan HDP'li Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ile Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca'nın görevlerinden istifa etmelerinin ardından, yerlerine atamalar yapıldı.

Başbakanlık'ın internet sitesinden yapılan açıklamada, AB Bakanlığı'na Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun, Kalkınma Bakanlığı'na ise M. Cüneyd Düzyol'un atandığı açıklandı. 

HDP'li bakanlar istifa etti!


Başbakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Anayasa gereği görevde bulunan seçim hükümetinde iki bakanın istifası sonrası Avrupa Birliği Bakanlığı’na Sayın Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Kalkınma Bakanlığı’na Sayın M. Cüneyd Düzyol getirilmişlerdir.HDP'li bakanların istifa gerekçeleri


MÜSTEŞARDI BAKAN OLDU

Seçim hükümetinde Kalkınma Bakanlığına atanan Cüneyd Düzyol, aynı bakanlıkta müsteşar olarak görev yapıyordu. Avrupa Birliği Bakanlığı'na atanan Beril Dedeoğlu ise Avrupa Birliği, uluslararası politika ve uluslararası güvenlik konularında çalışıyor.
Cüneyd Düzyol, 1964 yılında İzmir'de doğdu. 1988'de Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olan Düzyol, kısa süre özel sektörde tasarım mühendisi olarak çalıştıktan sonra aynı yıl Devlet Planlama Teşkilatında göreve başladı.

Cüneyd Düzyol, İngiltere'de University of East Anglia'da "kalkınma ekonomi ­si" üzerine diploma çalışmasını tamamladıktan sonra ABD'de University of Illinois at Urbana-Champaign'de ekonomi dalında yüksek lisans derecesini aldı.

1996'dan itibaren İktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü, Proje, Yatırımları Değerlendirme ve Analiz Dairesi Başkanlığında uzman eğitmen olarak görevine devam eden Düzyol, 1999'da aynı daireye başkan olarak atandı ve bu görevini 2002 sonuna kadar sürdürdü.

2003-2009 arasında iktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü yapan, ardından müsteşar yardımcılığına atanan Düzyol, geçen yıl Kalkınma Bakanlığı'nda müsteşarlık görevine getirilmişti.

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI DEDEOĞLU

Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı olan Beril Dedeoğlu, özellikle Avrupa Birliği, uluslararası politika ve uluslararası güvenlik konularında çalışıyor.
Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Dedeoğlu, 1999'da doçent, 2005'te profesör oldu.
Çok sayıda bilimsel makale ve kitaba imza atan Dedeoğlu'nun makaleleri çeşitli gazetelerde yayımlandı.
6 Şubat 2012'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 4 yıl için YÖK üyeliğine atanan Dedeoğlu, Çözüm Sürecinde oluşturulan "akil insanlar" heyeti üyesi olarak, 2013 yılının ilk yarısında İç Anadolu Bölgesi'nde çok sayıda konferans ve ziyaret gerçekleştirdi.
Evli olan Dedeoğlu'nun 2 çocuğu bulunuyor.

(DHA-AA)